آلمان در هفته‌ای که گذشت

خبرگزاری فارس: سفر مقامات آلمانی به افغانستان با هدف دیدار با مقامات این کشور و ملاقات با نظامیان مستقر در افغانستان و موضع‌گیری مقامات آلمان در زمینه تحولات جهان عرب، مهمترین عناوین خبرساز نشریات آلمان در هفته گذشته بودند.

خبرگزاری فارس: آلمان در هفته‌ای که گذشت

ادامه موج اعتصاب سراسری در آلمان، سفر مقامات آلمانی به افغانستان با هدف دیدار با مقامات این کشور و ملاقات با نظامیان مستقر در افغانستان و موضع‌گیری مقامات آلمان در زمینه تحولات جهان عرب، مهمترین عناوین خبرساز نشریات آلمان در هفته گذشته بودند.

 

*** شنبه 20/۱۲/۱۳۹۰

گسترش اعتصاب در بخش خدمات عمومی آلمان

کارگران بخش خدمات عمومی آلمان که خواستار افزایش حقوق هستند برای چهارمین روز متوالی به اعتصاب سراسری ادامه داده‌اند.

بر اساس این گزارش، این اعتصاب علاوه بر ایالات باواریا (بایرن)، هسن و نیدر زاکسن باعث اختلالات گسترده‌ای در سراسر آلمان شده است و به علت تاخیر داشتن یا کار نکردن تراموا، قطار و اتوبوس، مسافران برای رسیدن به سر کار خود با مشکلاتی روبرو شدند.

بر اساس این گزارش مهد کودک‌ها به تعطیلی خود ادامه دادند، جمع آوری زباله متوقف شد و بیمارستان‌ها با حداقل خدمه به کار خود پرداختند.

در ادامه این گزارش آمده است، دست کم ۷ هزار نفر در "هانوفر" مرکز "نیدرزاکسن" تظاهرات اعتراض‌آمیز برگزار کردند و باعث شدند تا اختلال در ارائه خدمات عمومی در این شهر همچنان ادامه یابد.

اعتصاب اخیر به دنبال اعتصاب سراسری دیگری در اوایل هفته اتفاق افتاد که در جریان آن هزاران نفر از کارگران بخش خدمات عمومی آلمان بعد از این که تقاضای آنان برای افزایش حقوق در جریان مذاکرات رد شد، دست از کار کشیدند.

اتحادیه‌های کارگری خواستار افزایش ۶.۵ درصدی دستمزد‌ها یا افزایش حداقل ۲۰۰ یورو در ماه به دستمزدهای ۲ میلیون کارگر در آلمان هستند که کارفرمایان با نامعقول دانستن این خواسته، آن را رد کرده‌اند.

کارفرمایان تنها بعد از یک دور مذاکرات این اعتصاب‌ها را اقدامی تحریک‌آمیز خواندند. این درحالی است که اعضای اتحادیه کارگری در سال‌های اخیر با تثبیت دستمزد‌ها در ازای امنیت شغلی موافقت کرده‌اند.

انتظار می‌رود این اعتصاب تا پایان هفته در سراسر آلمان ادامه داشته باشد. مذاکرات میان اتحادیه‌های کارگری و کارفرمایان قرار است روز دوازدهم مارس از سر گرفته شود.

 

*** یکشنبه  21/۱۲/۱۳۹۰

وزیر خارجه آلمان خواستار انتقال قدرت در سوریه شد

 

 "گیدو وستروله" روز گذشته در یک کنفرانس خبری در عربستان در جریان دیدار با " عبداللطیف الزیانی" دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس گفت: ما به دنبال رسیدن به ۳ هدف عمده در سوریه هستیم که عبارتند از پایان دادن به خشونتها، کمک‌رسانی به مردم و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت.

 

بر اساس این گزارش، وستروله همچنین افزود: ما دیدیم که انجام این کار در یمن امکان‌پذیر است یعنی کناره‌گیری "بشار اسد" رئیس‌جمهور سوریه از قدرت در مقابل مصونیت قضایی برای خود و خانواده‌اش مانند "علی عبدالله صالح" رئیس‌جمهور پیشین یمن که این راهکاری مناسبی برای پایان دادن به بحران سوریه است.

 

اعضای ارتش سوریه آزاد و غرب در راستای تلاشهای خود برای برکنار کردن دولت اسد و جایگزین کردن آن با دولتی تحت حمایت آمریکا، نیروهای امنیتی را به سرکوب معترضان متهم می‌کنند.

 

در مقابل دولت سوریه مخالفین اسد را مسئول خشونت و ناآرامی در این کشور می‌داند.

 

 

*** یکشنبه  21/۱۲/۱۳۹۰

سفیر تل‌آویو در برلین:

آلمان نقش قدرتمندی در حل مناقشه هسته‌ای ایران با غرب ایفا کند

 

"یاکوف هاداس هاندلزمان" سفیر جدید اسرائیل در برلین به روزنامه "بیلد" گفت: من اینجا هر روز در روزنامه‌ها می‌خوانم که پیامدهای حمله نظامی به ایران چه خواهد بود اما اگر ایران به فناوری هسته‌ای دست یابد دیگر نمی توان به آن حمله کرد.

 

وی با اذعان به اینکه ایران یک قدرت منطقه‌ای است، مدعی شد که ایران خطری برای اسرائیل است.

 

هاندلزمان در پاسخ به پرسشی در مورد نقش آلمان در حل اختلافات غرب با ایران، خواستار ایفای نقش کلیدی توسط این کشور شد.

 

وی در عین حال با ابراز امیدواری در مورد جلوگیری از وقوع جنگ در منطقه گفت: اروپا باید موضعی واحد در این باره اتخاذ کند و در این میان آلمان نقش رهبری را به عهده دارد.

 

اسرائیل در حالی علیه برنامه هسته‌ای ایران موضع‌گیری می‌کند که همچنان پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (NPT) را امضا نکرده است و موضوع سیاست هسته‌ای مخفیانه و زرادخانه‌ اتمی این کشور همچنان مسئله مورد بحث در مجامع جهانی است.

 

 

 

 

*** یکشنبه  21/۱۲/۱۳۹۰

 

آمادگی آلمان برای حمایت از دولت انتقالی یمن

 

"گیدو وستروله" وزیر خارجه آلمان روز گذشته در سفری کوتاه به یمن رفت تا موارد همکاری ۲ جانبه را با "عبد ربه منصور هادی" رئیس‌جمهور جدید یمن مورد بررسی قرار دهد.

 

بر اساس این گزارش، وستروله همچنین در این سفر اعلام کرد که از اقدامات  هادی که از ماه گذشته به مدت ۲ سال به این سمت منصوب شده است و نیز فعالیت در جهت بازسازی یمن حمایت خواهد کرد.

 

وستروله همچنین گفت که آلمان در نشست دوستان یمن که در ماه آوریل در ریاض برگزار خواهد شد، شرکت می‌کند.

 

منصور هادی معاون "علی عبدالله صالح" دیکتاتور پیشین یمن،  ۵ اسفند در جریان برگزاری انتخاباتی که شماری از ناظران از آن با عنوان انتخابات نمایشی یاد کردند، به عنوان رئیس‌جمهور یمن انتخاب شد.

 

 

*** یکشنبه  21/۱۲/۱۳۹۰

 

اشتون:امیدواریم در مذاکرات با ایران به پیشرفت برسیم

 

"کاترین اشتون" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه با هفته نامه آلمانی "اشپیگل" که فردا منتشر خواهد شد گفت که درصدد است چندین دیدار با سعید جلیلی، رئیس هیئت مذاکره کننده درباره برنامه هسته‌ای ایران داشته باشد تا مانع از یک حمله نظامی به ایران شود.

 

طبق اطلاعاتی که "اشپیگل" در اختیار دارد قرار است مذاکراتی که اشتون به نیابت از سوی گروه مذاکره‌کننده مشتمل بر نمایندگان آلمان، فرانسه، انگلیس، چین، ‌روسیه و آمریکا (گروه ۱+۵) انجام می‌دهد تا جایی که ممکن است تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا طول بکشد.

 

این تصمیم مبتنی بر این ارزیابی است که در صورت انتخاب دوباره باراک اوباما به عنوان رئیس جمهور آمریکا، این امکان بوجود می‌آید که اوباما بی‌آنکه زیر فشار مسائل مربوط به سیاست داخلی کشورش باشد، بتواند فشار بیشتری بر کابینه اسرائیل وارد آورد.

 

بر اساس گزارش دویچه‌وله از مصاحبه‌ اشتون با اشپیگل،کاترین اشتون از ایران خواسته است این مذاکرات را جدی بگیرد.

 

او در مصاحبه با "اشپیگل" گفت: ما نمی‌خواهیم مذاکره کنیم فقط برای اینکه مذاکره کرده باشیم.

 

وی افزود: ما باید در مذاکرات به پیشرفت برسیم.

 

*** دوشنبه  22/۱۲/۱۳۹۰

صدراعظم آلمان سرزده وارد افغانستان شد

 

 آنگلا مرکل صبح امروز در سفری از قبل اعلام نشده وارد شهر مزار شریف در ولایت "بلخ" شد.

 

هدف از سفر صدر اعظم آلمان دیدار با سربازان آلمانی مستقر در این کشور بیان شده است.

 

مرکل در حالی وارد افغانستان شد که فضای عمومی این کشور پس از حادثه کشتار 16 غیرنظامی افغان توسط یک نظامی آمریکا متشنج است.

 

آلمان حدود پنج هزار نظامی در افغانستان دارد که بیشتر در ولایت‌های بلخ و "قندوز" مستقر هستند.

 

تاکنون مشخص نیست که وی با مقامات افغان از جمله رئیس جمهور افغانستان دیدار خواهد کرد یا خیر.

 

 

*** دوشنبه  22/۱۲/۱۳۹۰

 

ابراز تردید مرکل درباره زمان خروج نظامی آلمان از افغانستان

 

"آنگلا مرکل" صدر اعظم آلمان که به صورت غیر منتظره به افغانستان سفر کرده است در پایگاه نظامی در "مزار شریف"، تاریخی را که برای برگشت نیروهای نظامی ناتو از افغانستان تعیین شده زیر سوال برد و تاکید کرد که روند آشتی سیاسی با شبه‌نظامیان طالبان البته اندکی پیشرفت داشته است، اما هنوز به گونه‌ای نیست که بتوان گفت می‌توان امروز این کشور را ترک کرد.

 

بر اساس این گزارش، مرکل گفت: بنابراین من هنوز نمی‌توانم بگویم که ما تا سال 2013 یا 2014 عقب نشینی می‌کنیم یا نه.

 

وی در عین حال گفت:البته ما عزم خود را جزم می‌کنیم که مقدمات کار را فراهم کنیم و در این راستا تلاش می‌کنیم. بستن مرکز بازسازی نظامی و غیر نظامی آلمان در "فیض‌آباد" در اکتبر آزمونی برای واگذاری مسئولیت به افغانها است. البته ما هم زمان با افغانها کار بازسازی غیر نظامی در این کشور را در پیگیری می کنیم.

 

مرکل همچنین افزود: در آینده مشخص خواهد شد که آیا این واگذاری قدرت به افغانها واقعا نتیجه خوبی داشته است.

 

ارتش آلمان مدت ۱۰ سال است که در افغانستان حضور دارد و تا پایان سال 2014 باید گروههای نظامی نیروهای پیمان اتلانتیک‌شمالی (ناتو) از افغانستان عقب‌نشینی کنند.

 

در جریان حضور نظامی آلمان در افغانستان تاکنون ۵۲ تن از نظامیان این کشور جان خود را از دست داده اند.

 

*** سه‌شنبه 23/۱۲/۱۳۹۰

سیاستمدار آلمانی:

حل مناقشه خاورمیانه بدون حماس ممکن نیست

 

"زیگمار گابریل"رئیس حزب سوسیال دموکرات آلمان در جریان سفر روز گذشته به سرزمین اشغالی گفت: مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) عنصر مهمی به شمار می‌رود و نباید آن را نادیده گرفت، چرا که حل مناقشه خاورمیانه در صورت نادیده گرفتن این جنبش امکان ندارد.

 

بر اساس این گزارش، وی با استقبال از تلاشهای جنبشهای فتح و حماس برای پایان اختلاف و دودستگی از سال 2007 گفت که بدون این تلاشها، فلسطینی‌ها نمی‌توانند به شیوه درستی با اسرائیلی‌ها وارد مذاکره شوند.

 

قرار بود امروز گابریل سه شنبه به دیدار "بنیامین نتانیاهو" نخست‌وزیر رژیم اسرائیل برود، وی همچنین تصمیم دارد با نمایندگانی از حزب کار رژیم صهیونیستی با هدف تعمیق روابط با این حزب دیدار کند.

 

دیدار با مقامات تشکیلات خودگردان و مصر هم در دستور کار گابریل قرار داشته است.

 

*** چهار‌شنبه  24/۱۲/۱۳۹۰

وزیر دفاع آلمان وارد افغانستان شد

 

"توماس‌ دی مایتزر" وزیر دفاع آلمان امروز در سفری به افغانستان با "عبدالرحیم وردک" همتای افغان خود و "حامد کرزی" رئیس جمهور افغانستان دیدار می‌کند.

 

بر اساس این گزارش،این ششمین سفر دی‌مایتزر به افغانستان پس از تصدی قدرت به عنوان وزیر خارجه آلمان است. وی هفته گذشته نیز در سفری به افغانستان با نظامیان آلمانی مستقر در شمال افغانستان دیدار کرد.

 

وی پیش از این به اوزبکستان و پاکستان؛ ۲ کشور همسایه افغانستان سفر کرده بود.

 

به تازگی نیز "آنگلا مرکل" صدر اعظم آلمان در سفری غیر منتظره به افغانستان با حضور در پایگاه نظامی در "مزار شریف"، تاریخی را که برای برگشت نیروهای نظامی ناتو از افغانستان تعیین شده زیر سوال برد و تاکید کرده بود که روند آشتی سیاسی با شبه‌نظامیان طالبان البته اندکی پیشرفت داشته است، اما هنوز به گونه‌ای نیست که بتوان گفت می‌توان امروز این کشور را ترک کرد.

 

*** چهار‌شنبه  24/۱۲/۱۳۹۰

نخست‌وزیر تونس:

مداخله نظامی در سوریه دیوانگی محض است

 

به گزارش فارس "حمادی الجبالی" دبیر کل جبهه اسلامی النهضه که از دسامبر ۲۰۱۱ به عنوان نخست‌وزیر تونس فعالیت می‌کند درباره تحولات جهان عرب با "اشپیگل" گفت‌وگویی داشت.

 

وی با اشاره به تحولات صورت گرفته در کشورهای عربی به دنبال وقوع انقلاب‌های پیاپی گفت: این تحولات در جهان عرب لحظات تاریخی را رقم زدند که هنوز به پایان نرسیده است. ما در میانه یک روند دشوار قرار داریم و مهمترین چیز این است که انقلاب شمال آفریقا این اجازه را نمی‌دهد که گذشته تکرار شود.

 

الجبالی در ادامه این گفتگو با تائید وجود مشکلات اقتصادی فراوان در تونس که یکی از عوامل وقوع انقلاب در این کشور بود و ادامه این مسایل گفت: هر دولتی ممکن است با این مشکلات مواجه شود. (اما) نکته تازه این است که مردم می‌توانند آنچه حس می‌کنند را در خیابانها فریاد بزنند. در سطح سیاسی ما دستاورد زیادی داشته ایم؛ انتخابات آزاد، چندگرایی و دموکراسی. نکته مهم اکنون این است  که از موفقیت سیاسی برای حل مشکلات اقتصادی استفاده کنیم.

 

مداخله نظامی در سوریه پاشیدن روغن به آتش است

 

این سیاستمدار ۶۵ ساله تونسی که در زمان زمامداری "زین‌العابدین بن علی" دیکتاتور  مخلوع تونس در پاسخ به پرسشی مبنی بر مداخله نظامی در سوریه گفت:هر گونه مداخله نظامی در سوریه دوانگی محض و مانند پاشیدن روغن به آتش است.

 

الجبالی همچنین در ادامه با انتقاد از خشونت‌ها در سوریه، در عین حال از مداخله نظامی نیروهای پیمان آتلانتیک‌شمالی (ناتو) در لیبی انتقاد کرد.

 

*** چهار‌شنبه  24/۱۲/۱۳۹۰

 

گفت‌وگوی سران ایتالیا و آلمان بمنظور چاره‌اندیشی درباره بحران منطقه یورو

 

 "ماریو مونتی" و "آنگلا مرکل" روز گذشته ضمن دیدار با یکدیگر در رم پایتخت ایتالیا، درباره بحران منطقه یورو گفت‌و‌گو کردند.

 

رهبران آلمان و ایتالیا  ضمن این دیدار اعلام کردند: «اروپا مرحله حساسی از بحران اقتصادی را با موفقیت پشت سر گذاشته است ولی همچنان تلاش‌ها برای حل کامل این بحران باید ادامه پیدا کند.»

 

مرکل و مونتی با تأکید بر لزوم تداوم مبارزه با بحران اقتصادی ،درباره اصلاحات صورت گرفته در ایتالیا و رشد و ثبات در این قاره، برنامه هسته‌ای ایران و سوریه نیز اقدام به بحث و تبادل‌نظر با یکدیگر کردند.

 

مونتی وضعیت اقتصادی ایتالیا را اضطراری خواند و افزود: «دولت جدید ایتالیا برای غلبه بر بحران و رشد اقتصادی تشکیل شد، بنابراین دولت باید به موضوع عدالت و فساد نیز بپردازد. برای رشد سیاسی و اقتصادی باید مشاغل متعددی ایجاد گردد وظیفه ما در قبال این بحران تمام نشده است.»

 

مرکل نیز طی کنفرانسی خبری با اشاره به بحران منطقه یورو گفت:« این بحران باعث شد که نقاط ضعف خود را بهتر بشناسیم اما هنوز به حالت تعادل نرسیدیم، ما خواهان بهبود توان رقابتی و رشد اروپا هستیم. این وظیفه ماست که برای حل این بحران تلاش‌هایمان را به کار گیریم و به سؤالات مطرح جهان پاسخ دهیم و برای بازسازی نهادهای اروپایی همکاری‌های لازم را به کار گیریم.»

 

وی هم چنین افزود: «همه کشورهای اروپایی ملزم به انجام مسئولیت‌های خود درباره حل بحران هستند و باید اصلاحات لازم در این خصوص انجام شود. ایتالیا اصلاحات شجاعانه‌ای انجام داد و روابط میان برلین و رم بسیار خوب است.»

 

 

 

*** چهار‌شنبه  24/۱۲/۱۳۹۰

 

همکاری‌های نظامی چین و آلمان افزایش می‌یابد

 

 ارتش چین امروز اعلام کرد که همکاری‌های نظامی خود را با ارتش آلمان افزایش می‌دهد.

 

"چن بینگد" رئیس ستاد ارتش خلق چین و عضو کمیسیون مرکزی نظامی چین در دیدار با "وارنر فریرز" نماینده ویژه ارتش آلمان گفت: چین ارزش زیادی برای توسعه روابط دوستانه با ارتش آلمان قائل است و امیدوار است تلاش‌های مشترکی با آلمان به منظور گسترش روابط ارتش دو کشور و همچنین روابط آلمان و چین صورت بگیرد.

 

چن همچنین گفت: روابط بین ارتش‌های چین و آلمان در سال‌های اخیر پیشرفت زیادی کرده است و ساختار همکاری رو به بهبود است.

 

وی در ادامه اظهار داشت: همبستگی‌های نظامی نقش مثبتی در همکاری نظامی میان دو کشور ایفا می‌کند.

 

 

 

*** پنجشنبه 25/۱۲/۱۳۹۰

سیاستمدار آلمانی:

اسرائیل شهرک‌سازی را متوقف کند

 

،"زیگمار گابریل" رئیس حزب سوسیال دموکرات -مهمترین حزب مخالف دولت آلمان- در سفر به سرزمین اشغالی از "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر اسرائیل خواست تا شهرک‌سازی را متوقف کند.

 

بر اساس این گزارش، گابریل گفت که در حال حاضر حمایت اروپاییها از جمله آلمان از اسرائیل، به شدت از سیاستهای غیر قانونی شهرک‌سازی تل‌آویو آسیب دیده است.

 

گابریل در عین حال گفت: توقف شهرک‌سازی از نظر من یک پیش شرط محسوب نمی‌شود بلکه صرفا رعایت قوانین متداول بین‌المللی است.

 

با این حال نتانیاهو اعلام کرده است که برای پیشبرد مذاکرات با فلسطینیها آماده است اما هیچ پیش شرطی را نمی‌پذیرد.

 

اسرائیل چندی ‌پیش بدون توجه به خواسته‌های جهانی برای توقف شهرک‌سازی‌ها با احداث 695 واحد مسکونی جدید در شهرک "شیلو" در قلب کرانه باختری واقع در شمال شرقی رام‌الله موافقت کرد. که این اقدام واکنش انتقادی آمریکا را به دنبال داشت

 

*** پنجشنبه 25/۱۲/۱۳۹۰

دیدار مرکل با نخست‌وزیر تونس

 

"حماد الجبالی" نخست وزیر تونس در جریان سفر به آلمان و دیدار با "آنگلا مرکل" صدراعظم این کشور درباره طیف گسترده‌ای از مسایل مشترک رایزنی کرد.

 

بر اساس این گزارش، الجبالی گفت که نه به عنوان کسی که قصد گدایی دارد، بلکه در راستای تحقق منافع 2 طرف خواستار کمک سازنده آلمان است، تا بتوان تونس را به عنوام "نمونه موفق" انقلاب عربی معرفی کرد که اعتبارات مالی، کمک به گردشگری و مسایل فنی از جمله این موارد اعلام شد.

 

وی گفت: اروپا خواستار یک تونس با ثبات است که در مرزهای جنوبی آن امنیت برقرار است. ضمن اینکه نا‌آرامی در این کشور به اروپا نیز لطمه وارد می‌کند.

 

مرکل نیز در این دیدار به جبالی قول داد تا از این کشور در تحقق خواسته‌های یاد شده حمایت کند.

 

 

 

*** پنجشنبه 25/۱۲/۱۳۹۰

 

چین بزرگترین سرمایه‌گذار خارجی در آلمان است

 

مرکز توسعه و تجارت آلمان در تازه ترین گزارش خود اعلام کرده است که چین بزرگترین سرمایه گذار خارجی در این کشور  در سال ۲۰۱۱ میلادی محسوب می شود.

 

بر اساس اعلام این مرکز ،چین توانسته است در این خصوص گوی سبقت را از سه کشور ایالات متحده آمریکا، فرانسه و سوئیس ربوده و به بزرگترین سرمایه گذار خارجی در آلمان تبدیل شود.

 

چین در سال گذشته میلادی ۱۵۸ پروژه تجاری را در آلمان هدایت کرده است.

 

این در حالیست که ایالات متحده هدایت ۱۱۰ پروژه در آلمان را بر عهده گرفته است.

 

کشور سوئیس با ۹۱ و فرانسه با ۵۸ پروژه تجاری دیگر سرمایه گذاران اصلی خارجی در آلمان را شامل می شوند.

 

این آمار نشان می دهد که با تشدید بحران اقتصادی در ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی،چین توانسته است سرمایه گذاری خود در کشورهای غربی را افزایش داده و بخش مهمی از بازار خارجی این کشورها را در دست بگیرد.

 

انتهای‌پیام/ط.ص