مدیر دامپزشکی ریگان:
بیماری بروسلولز در ریگان مشاهده نشده است

خبرگزاری فارس: مدیر شبکه دامپزشکی ریگان با اشاره به انجام خون‌گیری از یک ‌هزار راس گاو طی سال جاری در این شهرستان گفت: تاکنون موردی از بیماری بروسلولز در شهرستان ریگان مشاهده نشده است.

خبرگزاری فارس: بیماری بروسلولز در ریگان مشاهده نشده است

حجت‌الله جعفری امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در کرمان اظهار داشت: حراست و حفظ سرمایه‌های دامی یکی از مهم‌ترین وظایف محوری دامپزشکی تلقی می‌شود و انجام برنامه‌های کنترلی و پیشگیرانه دامپزشکی علیه بیماری‌های دامی علاوه بر حفظ بهداشت عمومی جامعه در حفظ سرمایه دامی کشور مؤثر است.

وی بیان داشت: این اقدامات در قالب عملیات‌های واکسیناسیون، سم‌پاشی، تشخیص و جداسازی دام‌های بیمار، آموزش و ترویج انجام می‌گیرد.

جعفری عنوان کرد: انجام عملیات بروسلولز یکی از مهم‌ترین اقدام‌های صورت گرفته است که این بیماری از جمله بیماری‌های مشترک بین انسان و دام تلقی می‌شود.

مدیر شبکه دامپزشکی ریگان ابراز داشت: بیماری بروسلولز یک بیماری باکتریایی بوده که از راه شیر آلوده غیر پاستوریزه به راحتی به انسان سرایت می‌کند و این بیماری به صورت تب، امواج بی‌اشتهایی، ناباروری، تورم و درد مفاصل و عضلات خود را آشکار می‌کند.

جعفری عنوان کرد: با توجه به اینکه این بیماری موجب سقط جنین در ماه‌های آخر آبستنی در دام می‌شود از نظر راندمان تولید در یک واحد دامداری مؤثر است.

وی ابراز داشت: شبکه دامپزشکی شهرستان ریگان از ابتدای سال جاری تاکنون اقدام به خون‌گیری از یک ‌هزار رأس گاو کرده است و پس از جداسازی سرم خون دام با انجام آزمایش ایمونولوزیک رزبنگال و در صورت لزوم آزمایش‌های تکمیلی اقدام‌های تشخیص در این زمینه انجام می‌پذیرد.

جعفری اذعان داشت: تاکنون موردی از بیماری بروسلولز در شهرستان ریگان مشاهده نشده است.

مدیر دامپزشکی ریگان افزود: برای آشنایی ایستگاه‌داران شیر، دامداران و دانش‌آموزان کلاس‌های آموزشی در سال جاری در این زمینه برگزار شده و پنج کلاس آموزشی با محوریت آشنایی با بیماری تب مالت و راه‌های پیشگیری از این بیماری برپا شد.

انتهای پیام/ی20/ژ1001