عضو مجلس خبرگان رهبری:
تقلید منحصر به حوزه دین نیست

خبرگزاری فارس: عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه تقلید، تنها منحصر به حوزه دین نیست، گفت: شهید مطهری نقش مهمی در مقابله با افکار مارکسیستی ابتدای انقلاب داشت.

خبرگزاری فارس: تقلید منحصر به حوزه دین نیست

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی، عصر امروز در جمع طلاب و نخبگان استان فارس، در حسینیه سیدالشهدا مشهد اظهار کرد: خسران از دست‌دادن آخرت، جبران شدنی نیست، بنابر این طلاب و دانشجویان باید در کسب علوم دینی تلاشی جدی داشته باشند.

عضو خبرگان رهبری ادامه داد: امروز گستره علوم بسیار گسترده است و متخصص شدن در هر رشته‌ای نیازمند ممارست و مجاهدت علمی زیادی است.

وی تاکید کرد: جوانان باید در انتخاب رشته تحصیلی خود به منافع آن رشته و همچنین منافع خود بیشترین توجه را داشته باشند و بدانند که هیچ خطری بالاتر از خطر از دست دادن آخرت وجود ندارد.

مصباح یزدی تصریح کرد: تمام علوم مانند فیزیک، شیمی و صنایع دارای آثار دنیوی هستند اما تنها پرداختن به علوم اسلامی است که دارای آثار متعدد اخروی نیز است.

وی افزود: در بسیاری از رشته‌های علمی مانند پزشکی در حال حاضر به برکت انقلاب اسلامی، دارای خودکفایی هستیم، در حالیکه قبل از انقلاب و در سال‌های اولیه انقلاب نیز، پزشکانی از کشورهای هند، پاکستان و بنگلادش در ایران حضور داشتند.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: از سوی دیگر در ابتدای انقلاب اسلامی ایران، افکار مارکسیستی و منافقان، دانشگاه‌های ایران را قبضه کرده بودند و به ترویج افکار خود می‌پرداختند.

مصباح یزدی با اشاره به نقش بارز شهید مطهری در مبارزه با مارکسیست‌ها، یادآور شد: آن زمان احتیاج به امثال شهید مطهری بسیار زیاد بود و اگر تمام منابع نفتی خود را به بیگانگان می‌دادیم، حتی یک نفر مانند شهید مطهری را نمی‌توانستیم به کشورمان وارد کنیم.

وی گفت: جوانان و طلاب، تنها نباید به فراگیری علوم اکتفا کنند، بلکه در کنار آن باید تلاش کنند مهارت‌های عملی را نیز به دانش نظری خود اضافه کنند.

مصباح یزدی متذکر شد: حتی در این سطح نیز نباید متوقف شد و باید هر روز بینش سیاسی و اجتماعی خود را نیز در قبال مسائل مختلف تقویت نمود.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به فراگیر بودن امر تقلید در تمام مسائل اجتماعی، گفت: تقلید، منحصر به امور دینی نیست، بلکه در تمام مسائل اجتماعی انسان‌ها به صورت نامحسوس تقلید می ‌کنند و تنها در زمینه مسائل دینی این امر برجسته شده است.

وی اظهار کرد: بیماری که به پزشک مراجعه می‌کند، نسخه پزشک برای او حکم یک رساله دینی را دارد و بیمار مکلف است برای بهبود خود، آن را عمل کند.

مصباح یزدی ادامه داد: امام خمینی(ره) نیز، در دوران بیماری خود، اطاعت از دستور و تجویز پزشک را وظیفه شرعی خود می‌دانست.

عضو خبرگان رهبری اضافه کرد: وقتی سخن از تقلید در مسائل دینی به میان می‌آید، بسیاری در مقابل آن جبهه می‌گیرند و می‌گویند براساس تشخیص خود عمل می‌کنند، در حالیکه در دین نیز مانند سایر امور اجتماعی باید از متخصصان، پیروی کرد.

مصباح یزدی در ادامه با مهم خواندن بهره‌گیری از نعمت‌های دنیوی، تصریح کرد: در قرآن بارها اشاره شده، که نعمت‌های دنیوی به مومنان اختصاص دارد و سایر مردم در بهره‌گیری از نعمت‌های دنیوی، طفیلی و سربار مومنین هستند.

وی گفت: بهره‌گیری از این نعمت‌ها، تا آنجا خوب است که سبب دلبستگی به دنیا نشود و مومنان بواسطه این نعمت‌ها، خداوند باری‌تعالی را فراموش نکنند.

انتهای پیام/س10