رئیس فدراسیوم سازمانهای صادراتی هند:
سفر هیات تجاری هند به ایران موفقیت آمیز بود

خبرگزاری فارس: یک مقام ارشد هندی تاکید کرد: سفر اخیر هیات تجاری و بازرگانی این کشور به ایران بسیار موفقیت آمیز بوده است.

خبرگزاری فارس: سفر هیات تجاری هند به ایران موفقیت آمیز بود

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اینترنتی فرانس پرس هیات هشتاد نفره متشکل از تجار و بازرگانان هندی در سفر اخیر پنج روزه خود به ایران راهکارهای گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری مشترک با ایران را بررسی کردند.

بر اساس این گزارش رفیق احمد رئیس فدراسیوم سازمانهای صادراتی هند در این باره تاکید کرد: سفر به ایران بسیار خوب و موفقیت آمیز بوده است. خریداری کالاهای هندی از سوی تجار و بازرگانان هندی منافع بسیار زیادی برای اقتصاد هند خواهد داشت و دهلی نو از گسترش همکاری های تجاری با ایران استقبال می کند .

بر این اساس سفر هیات تجاری و بازرگانی هند به ایران در حالی است که آمریکا و اروپا قصد دارند با اعمال فشار بر شرکای تجاری بزرگ ایران برنامه هسته ای این کشور را متوقف کنند.

وی افزود:در این سفر مذاکرات و رایزنی های بسیار خوب و مثبتی با تجار و بازرگانان ایرانی در زمینه های صادرات مواد غذایی، فرآوری محصولات کشاورزی، پتروشیمی و قطعات خودرو و سایر زمینه ها داشتیم .

هند که برای تامین نفت مورد نیاز خود به واردات وابسته است هر سال بیش از 11 میلیارد دلار نفت از ایران وارد می کند. بر این اساس هند هر سال تنها 2.7 میلیارد دلار کالا به ایران صادر می کند.  ایران و هند به تازگی توافق کرده اند تا دهلی نو 45 درصد پول نفت وارداتی از ایران را با روپیه پرداخت کند . ایران و هند قصد دارند تا چهار سال آینده حجم مبادلات تجاری خود را به بیش از 25 میلیارد دلار افزایش دهند.

ایران قصد دارد روپیه دریافتی از هند را برای واردات کالاهای این کشور استفاده کند .اقدام جدید دولت هند در معاف کردن مالیات پول واردات نفت از ایران به پالایشگاههای هندی این اجازه را خواهد داد تا با راحتی بیشتری به مبادلات ارزی و تجاری با ایران ادامه دهند.

بانک مرکزی هند دسامبر 2010 میلادی انجام هر گونه مبادله ارزی با ایران را در چارچوب مکانیسم اتحادیه پایاپای پولی آسیا ممنوع کرد و از آن پس شرکتهای هندی برای پرداخت پول نفت وارداتی از ایران با چالشهای زیادی روبرو شدند. ایران دومین تامین کننده بزرگ نفت هند پس از عربستان به شمار می رود. آمریکا فشار سیاسی و اقتصادی زیادی را بر هند وارد می کند تا واردات نفت از ایران را کاهش دهد.

انتهای پیام/م