دبیر ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی استان بوشهر خبر داد
گناوه میزبان بیشترین مسافران نوروزی در استان بوشهر

خبرگزاری فارس: دبیر ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی استان بوشهر گفت: با توجه به استقبال مردم از بازار گناوه، این شهرستان میزبان بیشترین مسافران نوروزی در استان بوشهر بوده است.

خبرگزاری فارس: گناوه میزبان بیشترین مسافران نوروزی در استان بوشهر

به گزارش خبرگزاری فارس از بوشهر احمد دشتی صبح امروز در حاشیه بازدید از کمپ‌های نوروزی در بوشهر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مسافران علاوه بر ایام تعطیلات نوروزی در دیگر ایام سال نیز به گناوه سفر کرده و ضمن بازدید از مناطق مختلف این شهرستان، از بازار گناوه نیز دیدن می‌کنند.

وی افزود: بندر گناوه این روزها مملو از مسافران نوروزی است که از سایر نقاط کشور خود را به این شهر رسانده‌اند.

دبیر ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی استان بوشهر گفت: با توجه به پیش‌بینی از حضور مسافران میلیونی در بندر گناوه، ستاد تسهیلات تمهیدات لازم برای میزبانی مطلوب از مسافران نوروزی را اندیشیده و فرماندار گناوه نیز به خوبی این امر را مدیریت کرده است.

دشتی با اشاره به حضور مسافران نوروزی از اماکن و ابنیه‌های تاریخی استان بوشهر بیان کرد: موزه مقاومت شهید رئیسعلی دلواری در بندر دلوار یادآور رشادت‌ها و جانفشانی‌ها رئیسعلی دلواری و همرزمانش است که ادوات جنگ و اسلحه‌ها و ملزومات دفاعی را به نمایش می‌گذارد، در این موزه بازدیدکنندگان در کنار بازدید از آثار و تجهیزات نظامی می‌توانند از مراسم سنتی پخت نان و آش محلی و شیرینی محلی رنگینک در یک فضای کپری روستایی که توسط زنان و مردان دلواری اجرا می‌شود بازدید کرده و پذیرایی شوند.

وی افزود: همچنین طبق برنامه‌ریزی انجام شده مراسم جنگ نامه‌خوانی و بیان حماسی دلاوری رئیسعلی دلواری توسط هنرمند دلواری انجام می‌گیرد.

مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر در ادامه از اجرای مراسم گرده‌افشانی سنتی نخل که یکی از قدیمی‌ترین آداب با غذای خرما بوده خبر داد و گفت: این مراسم در حیاط موزه دلوار برای بازدید علاقه‌مندان انجام می‌گیرد.

وی گفت: موزه‌های استان بوشهر در ایام نوروز به صورت روزانه مشغول خدمات‌رسانی و پاسخگویی به علاقه‌مندان فرهنگ استان و بازدیدکنندگان نوروزی هستند.

دشتی گفت: از دیگر جلوه‌های دیدنی استان بوشهر صنایع دستی است که در بخشی از موزه به نمایش درآمده و غرفه‌های فروش نیز دائر است.

وی افزود: موزه‌ مردم‌شناسی استان بوشهر در ساحل بندر بوشهر نیز پذیرایی مهمانان نوروزی است و در این موزه علاقه‌مندان با گوشه‌های مختلف از زندگی و آداب و رسوم و مشاغل استان به صورت نزدیک آشنا شده و اطلاعات کافی از فرهنگ مردم استان بدست می‌آورند.

دبیر ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی استان بوشهر اظهار داشت: موزه منطقه‌ای خلیج فارس نیز بیشینه تاریخی و جغرافیایی خلیج فارس را به نمایش می‌گذارد و در این موزه بازدیدکنندگان تاریخ نیروی دریایی و دریانوردی ایرانیان در خلیج فارس را مشاهده کرده و با رشادت‌های هشت سال دفاع مقدس در آبهای خلیج فارس آشنا می‌شوند.

دشتی اضافه کرد: موزه سیراف موزه سیراف در پایگاه باستان‌شناسی بندر سیراف نیز پذیرای علاقه‌مندان به تاریخ پرشکوه ایران است و در این موزه اشیاء تاریخی مکشوفه از بندر ساسانی ـ اسلامی سیراف به نمایش گذاشته شده است.

وی اضافه کرد: اقلام تبلیغاتی مختلفی از جمله بروشور، کتابچه، نقشه و کارت پستال برای استفاده بازدیدکنندگان تهیه شده که همگی در محل موزه‌ها به صورت رایگان در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/خ10/د1000