فارس گزارش می‌دهد
قره کلیسا شاهکار معماری قرن هفتم میلادی

خبرگزاری فارس: قره کلیسا یکی از قدیمی‌ترین بناهای تاریخی به شمار می‌رود و قدمت آن به قرن‌های هفتم و دوازدهم میلادی بر می‌گردد که به خاطر معماری آن می‌توان آن را شاهکار معماری در قرون یادشده نامید.

خبرگزاری فارس: قره کلیسا شاهکار معماری قرن هفتم میلادی

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، کلیسای طاطائوس یا قره‌‌ کلیسا یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی آذربایجان غربی در دشت چالدران است که به عنوان نهمین اثر میراث ایران در سی و دومین نشست میراث جهانی یونسکو در کبک کانادا در فهرست آثار ین‌المللی قرار گرفت.

قره ‌کلیسا در جنوب ماکو و ۲۰ کیلومتری شمال شرقی چالدران در کنار روستایی به همین نام واقع شده‌ است و از نظر معماری یکی از زیباترین کلیساهای ارمنیان در ایران محسوب می‌شود که تعداد دیرهای اطراف کلیسا 44 باب و مساحت کل مجموعه 6285 متر مربع است.

وجود نقش برجسته‌ها در این کلیسا نشان از هنر و ذوق هنرمندانی ماهر و باتجربه دارد که در نهایت زیبایی این آثار را خلق کرده‌اند.

این بنا دارای دو گنبد در اندازه 24 متر و 18.5 متر است، قسمت خارجی آن دارای طرح‌های معماری جالب و زیبایی شامل نقش‌های گل و بوته، تصاویر انسان و اشکال حیوانات و نقوشی مشتمل بر وقایع داستانی است.

قره کلیسا یا کلیسای تاتائوس در بین ارامنه جهان به تاده مقدس معروف است و بر روی مزار تاتائوس، حواری حضرت مسیح (ع) احداث شده است.

بعد از شهادت حواری حضرت مسیح (ع)، او را در محل کنونی کلیسای تاتائوس به خاک می‌سپارند و بعدها روی قبر او نمازخانه کوچکی می‌سازند و در قرن هفتم میلادی این نمازخانه به کلیسای بزرگی تبدیل می‌شود.

قره کلیسا در بین ارامنه مقدس است و بسیاری از آن‌ها فرزندان خود را برای غسل تعمید به این کلیسا می‌برند، در آنجا جشن می گیرند، گوسفند قربانی می‌کنند و از خدا و حضرت مسیح (ع) خواسته‌‌های خود را طلب می‌کنند.

در تیر ماه هر سال، ارامنه از سراسر ایران و حتی از کشورهایی مانند ارمنستان، سوریه، لبنان، هلند، فرانسه، اتریش، آلمان و کانادا به این کلیسا آمده و علاوه بر زیارت مقبره «تاتائوس مقدس» آیینی موسوم به باداراک و نیایش و قربانی به جای می‌آورند.

وجود اثر جهانی قره کلیسا، شهدای جنگ چالدران و دیگر آثار تاریخی در این منطقه سبب شده است که چالدران به عنوان منطقه گردشگری مهم همه ساله شاهد حضور جمع زیادی از گردشگران داخلی و خارجی باشد.

*بازدید 4 هزار نفر از قره کلیسا

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در این زمینه به خبرنگار فارس در ارومیه گفت: از آغازین روز سال نو تاکنون بیش از 4 هزار نفر از بنای تاریخی قره کلیسای چالدران بازدید کرده‌اند که این امر نشان‌دهنده توجه گردشگران به اثار تاریخی است.

کاظم غنی‌زاده با اشاره به استقرار ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی در چالدران افزود: چادرهای امداد هلال احمر و اطلاع‌رسانی در سه نقطه شهر مستقر شده‌اند که مقصد اول گردشگران دشت چالدران، اثر تاریخی و مذهبی قره کلیسا است.

وی  ادامه داد: مقبره سید صدرالدین و کلیسای سنگی مقصد بعدی گردشگران است که هر سال بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب می‌کند.

*احداث کمربند گردشگری از چالدران تا تکاب

فرماندار چالدران با اشاره به توسعه صنعت گردشگری در چالدران تصریح کرد: با توجه به اینکه شهرستان چالدران دارای آثار تاریخی و طبیعی فراوانی است از این رو باید زیرساخت‌های لازم برای توسعه این صنعت فراهم شود.

احمدرضا قلی‌پور از احداث کمربند گردشگری استان از چالدران تا تکاب در آینده نزدیک خبر داد و بیان کرد: با احداث این کمربند می‌توان شاهد رونق صنعت گردشگری شهرستان چالدران شد.

وی با تاکید بر بسترسازی برای احیای ظرفیت‌های گردشگری و شناساندن آن‌ها در این شهرستان اضافه کرد: آغاز اجرای طرح کمپ گردشگری قره کلیسا و اجرای پروژه یادشده از گام‌های مهم و اساسی در راستای استفاده از ظرفیت‌های گردشگری است.

این مسئول از ورود بیش از 8 هزار نفر مسافر نوروزی به چالدران خبر داد و گفت:  از این تعداد مسافر، یک‌هزار نفر در واحدهای آموزشی و اقامتی سطح شهرستان چالدران اسکان داده شده‌اند.

*فراهم کردن زمینه‌های گردشگری در چالدران

مدیر اجرایی پروژه جهانی قره کلیسا در این زمینه گفت: سال گذشته بیش از 30 هزار نفر از گردشگران داخلی و خارجی از این کلیسا بازدید کردند که این آمار بیانگر توجه مردم به آثار تاریخی است از این رو باید زمینه‌های لازم برای جذب گردشگران بیشتر به این منطقه فراهم شود.

خسرو فری ادامه داد: از این تعداد 520 نفر از گردشگران از کشورهای خارجی از این بنای تاریخی بازدید کرده و عمده بازدیدکنندگان از کشورهای اروپایی بودند و امسال نیز تاکنون بیش از 8 هزار نفر از این مکان تاریخی دیدن کرده‌اند که 10 نفر از میان این گردشگران از کشورهای ایتالیا و آلمان در این منطقه حضور یافته‌اند.

این مسئول خاطرنشان کرد: سه نفر از کارشناسان باستان‌شناسی در قره کلیسا حضور یافته‌اند تا گردشگران را با این اثر تاریخی و مذهبی بیشتر آشنا کنند.

گزارش از سمیه قربانی

انتهای پیام/خ۱۰