همزمان با چهارشنبه آخر سال
پایگاه‌های فوریتهای پزشکی در همدان آماده باش هستند

خبرگزاری فارس: رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی همدان گفت: با توجه به امکان بروز حادثه، از سه شنبه بعد از ظهر پایگاه های مرکز مدیریت و فوریتهای پزشکی در همدان در حالت آماده باش هستند.

خبرگزاری فارس: پایگاه‌های فوریتهای پزشکی در همدان آماده باش هستند

اکبر غیاث امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان اظهار داشت: در چهارشنبه سوری سال گذشته در استان همدان 60 مورد مصدوم از حوادث داشتیم که از این تعداد 11 مورد منجر به خراشیدگی بوده است.

وی با بیان اینکه از 60 نفر مصدوم چهارشنبه سوری در سال گذشته، 24 مورد سوختگی بوده، تصریح کرد: 18 مورد پارگی و بریدگی، 2 مورد شکستگی و 10 نفر بستری داشتیم.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی همدان با بیان اینکه خوشبختانه در چهارشنبه سوری سال گذشته، آمار فوتی در استان نداشته‌ایم، عنوان کرد: بر اساس آمار، 17 مورد صدمه به چشم، یک مورد صدمه گوش، 11 مورد صدمه صورت و چهار مورد نیز اندامها آسیب دیده بود.

وی با بیان اینکه بر اساس آمار حواث چهارشنبه سوری سال 89، 23 مورد آسیب دیدگی دست و سه مورد پا نیز گزارش شده است، ابراز داشت: 50 نفر از مصدومان سال گذشته مذکر و 10 نفر نیز مؤنث بوده اند.

غیاث در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: چون بر اساس آمارهای هر ساله چهارشنبه آخر سال بسیار حائز اهمیت از نظر آتش سوزیها و حوادث این چنینی است، هماهنگی‌های لازم با نیروی انتظامی، هلال احمر و دستگاه های مربوطه در استان انجام شده است.

وی در پایان سخنانش تصریح کرد: با توجه به امکان بروز حادثه، از سه شنبه بعد از ظهر همه پایگاه های مرکز مدیریت و فوریتهای پزشکی در سطح استان همدان به حالت آماده باش هستند.

انتهای پیام/خ۲۰

   


رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر:
توسعه فرهنگی زیربنای توسعه سایر بخش‌هاست

خبرگزاری فارس: رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر، توسعه فرهنگی را زیربنای توسعه سایر بخش‌ها عنوان کرد.

خبرگزاری فارس: توسعه فرهنگی زیربنای توسعه سایر بخش‌هاست

به گزارش خبرگزاری فارس از اهر، علی رضایی بعد از ظهر امروز در همایش نماز، توسعه فرهنگی را زیربنای توسعه سایر بخش‌ها عنوان کرد و افزود: این دانشگاه در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری در توجه ویژه به حوزه فرهنگی و دینی همچنین استفاده از آرا و نظرات صاحبنظران مسائل مختلف در طول سال برنامه‌های متعددی را برای بهره‌مندی دانشجویان تدارک دیده و اجرا می‌کند.‌

وی، برگزاری نشست‌های مختلف پاسخ به شبهات، کرسی آزاداندیشی، دعای توسل و کمیل، همایش‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی، مسابقات فرهنگی هنری، محفل انسی با قرآن، اردوهای فرهنگی تفریحی، زیاتی، راهیان نور و ده‌ها برنامه مختلف متناسب با سلایق جوانان را از جمله برنامه‌های اجرا شده دانشگاه عنوان کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر گفت: این دانشگاه در راستای ترویج فرهنگ نماز ضمن برگزار کردن نشست‌های تخصصی با همکاری نهادهای فرهنگی فعال در دانشگاه به ویژه دفتر فرهنگ اسلامی و اعضای شورای فرهنگی، برنامه‌های ویژه‌ای را در طول سال به سرانجام رسانده است.

وی در ادامه برگزاری مسابقات نماز، مقاله‌نویسی، کارگاه‌های آموزشی ویژه نماز، امر به معروف و نهی از منکر با حضور اساتید دانشگاهی و امام جمعه، ساخت بزرگ‌ترین مسجد شمال‌شرق استان آذربایجان‌شرقی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر با معماری ویژه اسلامی و ساخت مجتمع بزرگ فرهنگی دانشگاه را برای توسعه و تداوم برنامه‌های دینی، قرآنی و فرهنگی از کارهای در دست اجرای این واحد برشمرد.

رضایی افزود: تاکنون سه همایش ویژه نماز در موضوعات مختلف در این واحد برگزار شده و برگزاری نخستین همایش منطقه‌ای نماز با محوریت نماز، جوان و تعالی در 13 محور نیز در راستای ترویج فرهنگ نماز در این دانشگاه برگزار شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر در ادامه میزبانی این دانشگاه را در برپایی نمایشگاه هنر و ادبیات دینی منطقه 13 در مسجد بلال این دانشگاه افتخاری دیگر در حوزه هنر و ادبیات دینی برشمرد و از حضور و استقبال مسئولان و دانشجویان از این نمایشگاه قدردانی کرد.

انتهای پیام/و۲۰

   


پخش جُنگ شبانه بهار 91 از سیمای کرمان

یکشنبه 21 اسفند 1390 نویسنده: مینا ب |

مدیرکل صدا و سیمای کرمان خبر داد
پخش جُنگ شبانه بهار 91 از سیمای کرمان

خبرگزاری فارس: مدیرکل صدا و سیمای مرکز کرمان گفت: جُنگ شبانه بهار 91 از ساعت 21 تا 22 و 30 دقیقه از اول تا 15 فروردین ماه به صورت زنده از شبکه کرمان پخش می‌شود.

خبرگزاری فارس: پخش جُنگ شبانه بهار 91 از سیمای کرمان

حجت‌الاسلام سید جواد موسوی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمان با اشاره به برنامه‌های نوروزی سیمای کرمان اظهار داشت: ویژه برنامه تحویل سال 1391‌ از ساعت هشت صبح تا 12 با لحظات آغاز بهار کرمانیان همراه است.

وی بیان داشت: تصنیف‌ها و ترانه‌های شاد و بهاری‌، تبریک هنرمندان و چهره‌های محبوب استانی و کشوری‌، دوربین مخفی‌، مستندهایی از سوغات کرمان و پخت سمنو و حضور میهمانان سرشناس از بخش‌های این ویژه برنامه است.

موسوی افزود: "بهار 91" عنوان جُنگ شبانه‌ای است که از ساعت 21 تا 22 و 30 دقیقه اول تا پانزدهم فروردین ماه به صورت زنده از شبکه کرمان پخش می‌شود.

وی تصریح کرد: نمایش‌های کوتاه و طنز‌، گزارش‌های مردمی با حال و هوای بهار و عید‌، مسابقه‌، سفرنامه استان در نوروز و تصاویر بهاری طبیعت‌، عنوان‌ بخش‌هایی از این برنامه است.

موسوی گفت: "صبح نوروز" عنوان برنامه‌ای شاد با رویکرد سرگرمی و تفریحی است که در قالب 45 برنامه 90 دقیقه‌ای هر صبح از ساعت هشت تا 9 و 30 دقیقه از سیمای مرکز کرمان پخش می‌شود.

وی ابراز داشت: گفت‌و‌گو با مهمانان نوروزی و مسابقه تصویری تکمیل پازل آثار باستانی و مناطق دیدنی، پرده‌خوانی و نقالی که در قالب آن مناطق دیدنی و گردشگری استان کرمان معرفی می‌شود، حضور هنرمندان مطرح استانی و کشوری در برنامه، فتوکلیپ و موسیقی‌های شاد نوروزی از جمله بخش‌های این برنامه صبح‌گاهی است.

موسوی با بیان اینکه مخاطبان کرمانی بهار سال جاری با برنامه‌های متنوع و جذاب رادیو کرمان حال و هوایی متفاوت را تجربه می‌کنند، بیان داشت: "سال نو سلام" عنوان ویِِژه برنامه حلول سال نو از شبکه استانی صدای مرکز کرمان است که از ساعت هشت بامداد آغاز می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: سخنان مقام معظم رهبری، رئیس جمهوری و مسئولان استانی ‌به مناسبت آغاز سال نو‌، گزارش از خانواد‌ه‌های معظم شهدا با موضوع تحویل سال‌، گزارش از آداب و رسوم تحویل سال در روستاها‌، سرود و موسیقی‌، اتفاقات تلخ و شیرین سال 90‌، ارتباط با استودیوی سیمای استانی و مراکز رادیویی از جمله بخش‌هایی این ویژه برنامه است.

موسوی ابراز داشت: "اینجا کرمان است" در ایام نوروز‌، هر روز از ساعت 10 تا 11 با هدف معرفی آثار باستانی و اماکن گردشگری، غذاها‌ی محلی و سوغات کرمان تهیه و از شبکه استانی صدای مرکز کرمان پخش و ساعت 17 تا 18 هر روز تکرار می‌شود.

وی افزود: "دو پا شما دو چشم ما" بهاره‌ای است که در ایام نوروز از ساعت 11 تا 13 از شبکه استانی صدای مرکز کرمان پخش می‌شود و به معرفی قابلیت‌ها‌، آثار باستانی، سوغات و آداب و رسوم شهرستان‌های استان کرمان می‌پردازد.

موسوی عنوان کرد: "آینه و شمعدان" نیز ویژه برنامه عصرانه صدای مرکز کرمان است که هر روز از ساعت 18 تا 20 ویژه مسافران نوروزی دیار کریمان پخش می‌شود و به معرفی شهر کرمان و آداب و رسوم مردم این شهر می‌پردازد.

وی تصریح کرد: گفت‌وگو با مهمانان نوروزی و شنیدن فرهنگ و آداب و رسوم آنها یکی از بخش‌های مهم این برنامه است.

انتهای پیام/ی20

   


رحیمی: امیدوارم «‌اشتهارد» ‌شهرستان شود

خبرگزاری فارس: معاون اول رئیس‌جمهور اظهار امیدواری کرد که زمینه‌های لازم برای تبدیل شهر اشتهارد به شهرستان اشتهارد در آینده‌ای نزدیک فراهم شود.

خبرگزاری فارس: رحیمی: امیدوارم «‌اشتهارد» ‌شهرستان شود

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس، محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس‌جمهور ظهر امروز (یکشنبه) در مراسم افتتاح خط تولید میلگرد 400 هزار تنی مجتمع فولاد آریا ذوب، با قدردانی از مدیران و کارگران این مجتمع صنعتی اظهار امیدواری کرد که میزان تولید این مجتمع صنعتی روز به روز افزایش یافته و زمینه صادرات محصولات آن به دیگر کشورها فراهم شود.

رحیمی در ادامه سخنان خود تامین آب شهرستان اشتهارد را یکی از مهمترین مسائل این شهرستان برشمرد و خاطرنشان کرد: با تامین آب این منطقه و با وضعیت خاص و امتیازات ویژه‌ای که این شهر دارد می‌تواند به نگینی درخشان در کشور تبدیل شود.

معاون اول رئیس جمهور افزود: اگر طراحی و سرمایه‌‌گذاری لازم برای انتقال آب به دشت‌های اشتهارد انجام شود، بی‌تردید در مدت کوتاهی با درآمدزایی‌های فراوانی که در این منطقه ایجاد می‌شود، سرمایه‌گذاری‌‌ها جبران خواهد شد.

رحیمی در ادامه خواستار تعیین تیم ویژه‌ای از کارشناسان برای مطالعه طرح انتقال آب به دشت اشتهارد شد و گفت: دولت از طرح آبرسانی و انتقال آب به اشتهارد حمایت می‌کند.

وی با بیان اینکه امکانات لازم برای انجام کارهای بزرگ در این دیار فراهم است، اظهار امیدواری کرد که زمینه‌های لازم برای تبدیل شهر اشتهارد به شهرستان اشتهارد در آینده‌ای نزدیک فراهم شود.

معاون اول رئیس جمهور از برنامه‌های دولت برای اتمام پروژه‌های عمرانی و صنعتی سراسر کشور خبر داد و گفت: دولت برای انجام این کار بودجه کلان و قابل توجهی در نظر گرفته است و تلاش می‌کند طرح‌ها و پروژه‌های ناتمام و مهم کشور را به اجرا برساند که این امر تحول بزرگی در کشور ایجاد خواهد کرد. 

انتهای پیام/

   


روایت متفاوت نسل ها از راهیان نور

یکشنبه 21 اسفند 1390 نویسنده: مینا ب |

اینجا هنوز از دل خاک، خاطره ها شکوفه می زنند
روایت متفاوت نسل ها از راهیان نور

خبرگزاری فارس: هنوز جریان روایی این اردوهای عاشقانه به شکل متکلم وحده است و دیالوگ ناب میان نسل های دیروز و امروز آن طور که باید شکل نگرفته است.

خبرگزاری فارس: روایت متفاوت نسل ها از راهیان نور

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس به نقل از فارس، این روزها شلوغ ترین روزهای راهیان نور است و از هر دانشگاهی در اقصی نقاط کشور، دانشجویان و بچه های نسل سوم و چهارم(بعضی هاشون البته) برای بازدید از مناطق عملیاتی در غرب و جنوب، راهی دیار شهدا شده اند. شاید مهم ترین و پرکاربردترین کلمه در این مناطق؛ واژه روایت باشد. روایتی از شهدا و آنچه بر این خاک پرخون گذشته است. اما شنیدن روایت ها و خاطرات آنچه در حال اتفاق است نیز خالی از لطف نیست.

بنابراین گزارش، به قول یکی از مسئولان کاروان های دانشجوی خارجی؛ خاطرات راهیان نور، از خاطرات زمان جنگ هم بیشتر شده است! شاید جذاب ترین قسمت این خاطرات هم، آن خاطراتی باشد که بچه های هم نسل ما در کنار رزمندگان و سلحشوران نسل اولی روایت می کنند. روایتی برای پاسداشت حماسه غرور آفرین دفاع مقدس؛ دفاعی که همچنان باقی است...البته مثل خیلی از جریان های فرهنگی دیگر در کشور این جریان زلال و بی نظیر نیز هنوز با آنچه که باید فاصله دارد و یکی از بزرگ ترین ضعف های این جریان زنده همراهی با یاد و نام شهداء، عدم استفاده از استعدادها و پتانسیل موجود در این اتفاق خجسته و معطر به یاد روزهای دفاع مقدس عزیزمان است؛ هنوز ساماندهی حضور نسل های متفاوت در این جشن غیرت متمرکز نیست؛ هنوز جریان روایی این اردوهای عاشقانه به شکل متکلم وحده است و دیالوگ ناب میان نسل های دیروز و امروز آن طور که باید شکل نگرفته است و هنوز خاک غریب و عزیز مناطق مقدس جنوب و غرب لبریز خاطراتی است که از معدن روزگار جنگ تحمیلی استخراج نشده است...هنوز هم به رفت و آمد آدم ها در این مناطق دل خوشیم و تاثیر آنی را به بازگشت معنوی و ماندگاری این حس حضور، ترجیح می دهیم و هنوز هم...حرف که زیاد است، امروز برای غبار روبی از دل هایمان و در آستانه میهمانی لاله ها در آخرین 5شنبه سال، سه روایت از سه نسل متفاوت را برای حضور در این مناطق با هم مرور می کنیم، همین! & تحریریه نسل سوم

یکم؛ دانشجویان

کتک خورده!

(روایت یک نسل سومی از اردوهای راهیان نور)

راوی: الهام رحمانی، جانشین اسبق ستاد راویان بسیج دانشجویی در دوکوهه

حال و هوای دوکوهه در اواخر سال و اوائل سال نو، بسیار دیدنی است. دوکوهه شب بیدار است و انگار وقتی ساعت 9صبح، کاروانی در آن باقی نمی ماند، تازه پلک هایش، سنگین می شود. یکی از مهم ترین

محل های هماهنگی کاروان ها به خصوص کاروان های دانشجویی، همین دوکوهه است.

اسفند سه سال پیش(سال 86)، زمان برگزاری انتخابات مجلس بود. ما که بیشتر از یک ماه بود وارد منطقه شده بودیم، فراموش کرده بودیم شناسنامه هایمان را با خود بیاوریم. روز انتخابات، هر کدام به یکدیگر نگاه می کردیم و

می خندیدیم! چون مثلاً قرار بود که در انتخابات شرکت کنیم و چون کاندیداهای شهرهای اطراف را

نمی شناختیم، تنها به خاطر مشارکت حداکثری، رأی سفید بدهیم؛ ولی حالا شناسنامه ای در کار نبود که بخواهیم رأی دهیم!

آن روز، بعد از این که چند کاروان دانشجویی را، راهی مناطق کردیم، به علت کثرت کار، فوری رسیدگی و پاکسازی اسکان ها را آغاز کردیم و سپس به ستاد برگشتیم تا مابقی برنامه ریزی ها را انجام دهیم. هنوز دو ساعت از رفتن آخرین کاروان نگذشته بود که اطلاع دادند یک کاروان، باوضعیت جنگی وارد دوکوهه شده است. سریع خودمان را به محل رساندیم و دیدیم؛ بله! یک اتوبوس در حالی که شیشه هایش شکسته، آرام آرام وارد مقر می شود. در اتوبوس باز شد و دانشجویان زخمی و کبود، یک به یک از اتوبوس پیاده می شدند. اتوبوس دیگری نیز بعد از آن وارد پادگان شد و وضعیت بحرانی نداشت. گویا هر دو برای یک دانشگاه بودند؛ ولی اتوبوس پسرها به همراه ساکنینش نابود شده بود و اتوبوس دخترها، هرچند سالم بود، اما کلی غش و ضعفی در حال پیاده شدن از آن بودند!

تا جایی که اطلاع داشتیم، هیچ تصادفی در منطقه رخ نداده بود و قیافه اتوبوس تخریب شده هم، به تصادفی نمی خورد. بعد از این که مجروحین را به بهداری رساندیم و ترتیب اسکان مابقی کاروان را دادیم؛ از سرپرست کاروان که خودش جزو مجروحین بود؛ پرسیدم: چی شده؟

هر چیزی به عنوان جواب به ذهنم می رسید مگر آن چیزی که او تعریف کرد!

گویا بعد رفتن از دوکوهه، به مناسبت انتخابات، این کاروان تصمیم

می گیرد تا در یکی از شهرها، برای حفظ مصالح نظام و نشان دادن توانمندی و بصیرت سیاسی، در انتخابات شرکت کنند. اما از بخت بد، شهری که آن را برای رأی دادن انتخاب کرده بودند، گویا دو رقیب سرسخت داشت و هواداران یکی از رقبا، با دیدن کاروان دانشجویی فکر می کنند که حتما رقیب مقابل،

به بهانه راهیان نور، از شهرهای اطراف رأی دهنده آورده است تا پیروز میدان شود!

همین فکر کافی بود که با چوب و چماق و مشت و لگد، دوستان دانشجو را مورد لطف قرار دهند و به هیچ صراطی مستقیم نشوند که قصد بچه ها، کمک به کاندیدای رقیب نبوده است. پسرها کتک مفصلی خورده بودند و دخترها هم از این ناامنی به وجود آمده، فشارشان افت کرده بود و به غش و ضعف افتاده بودند. در هر صورت خدا را شکر

می کنم که اتفاق خاصی برای آنها نیفتاد و جراحت عمده ای به آنها وارد نشده بود.

بعد از این ماجرا باخودم فکر می کردم ای کاش این دانشجویان، به همان اندازه که لزوم حضور در عرصه ای مانند انتخابات را درک کرده بودند، به همان اندازه هم زمان و مکان و شرایط را نیز سنجیده بودند تا هم به سلامت رأی خود را می دادند و هم هواداران یک کاندیدای خاص را وادار به شورش نمی کردند!

دوم؛ بمباران نیروهای خودی یا...

(روایت یک نسل اولی از روزهای جنگ)

راوی: سرتیپ دوم خلبان بازنشسته، سیاوش مشیری

عملیات فتح المبین؛ یکی از

باشکوه ترین عملیات های دوران دفاع مقدس است. این عملیات در اولین روزهای فرودین ماه 1361 با موفقیت به انجام رسید. عموماً قبل از انجام هر عملیات سطحی و زمینی، از گردان شناسایی نیروی هوایی خواسته می شود تا برای تخمین نفرات و تجهیزات دشمن در منطقه، عملیات شناسایی انجام گیرد. پس از انجام عملیات شناسائی، فرماندهان به این نتیجه رسیدند که برای پشتیبانی، قبل از انجام عملیات زمینی که 3فروردین قرار بود آغاز شود؛ یک دسته پروازی متشکل از 8فانتوم، به سرپرستی شهید یاسینی، از پایگاه هوایی همدان تجهیزات دشمن در این مناطق را بمباران کند.

صبح ساعت چهار ونیم، اسکادران پروازی وارد منطقه عملیاتی شد و از منطقه چنانه- غرب شوش- وارد عرصه عملیاتی منطقه نبرد شد. من کمک خلبان شهید یاسینی بودم. وقتی وارد منطقه عملیاتی شدیم، به علت دور شدن از رادارهای دشمن، در ارتفاع پایئن پرواز می کردیم و سکوت رادیویی بین ما برقرار بود. ولی چون فاصله ما با جنگنده های دیگر کم بود؛ علامت هایی که

می دادند؛ قابل دیدن بود.

یکی از خلبانان علامت داد که الان وقتشه تا بمب ها را بریزیم. ولی من با علامت تاکید کردم که بهتره کمی جلوتر برویم و سپس ماموریت خودمان را انجام دهیم. چیزی حدود 30ثانیه از این جریان گذشت. سرعت هواپیمای F4 در حدود

2/1 برابر سرعت صوت است و

می دانید که سرعت صوت 333متر برثانیه است. بنابراین گذشت این زمان کوتاه، باعث شد که ما حدود

5 کیلومتر جلوتر برویم. بعد از آن، ما عملیات خودمان را با موفقیت و بدون مشکل انجام دادیم و برگشتیم.

وقتی به پایگاه برگشتیم؛ برخلاف همیشه که عده ای به استقبالمان می آمدند و خیلی گرم برخورد می کردند؛ دیدیم احوالات دوستان یه جور خاصی هست. حتی شهید خضرائی، فرمانده پایگاه حالتی گرفته داشت. از او راجع به علت این حالت بچه ها پرسیدیم ولی چیزی نگفت. من با شهید یاسینی صحبت کوتاهی کردم و برای خوردن صبحانه نشستیم.

از آنجایی که ساعت پروازی ما؛ معمولا اول فجر است؛ بعد از برگشت موفقیت آمیز، عزیزان منطقه زحمت می کشند و گوسفندی را قربانی می کنند و کبابی از گوشت و دل و جگر این قربانی برای صبحانه ما تهیه می کردند.

آن روز هم، حدود 100سیخ کباب برای صبحانه آماده شده بود؛ ولی چون ناراحتی را بین بچه های پایگاه دیده بودیم؛ کسی دل و دماغ خوردن نداشت و صبحانه داشت سرد

می شد. با اصرار بالاخره به ما گفتند که گویا شما، نیروهای خودی را بمباران کردید.

شوک این حرف، همه کادر پروازی را دربرگرفت و با نگاه هایی سرشار از سوال و ناباوری به هم دیگر نگران نگاه می کردند که چطور چنین اتقافی افتاده است. بعد از چند لحظه بهت، من گفتم: امکان نداره! و شروع به سر و صدا کردم!

نگاه همه دوستان به من جلب شد. گفتم: یادتون می آد که وقتی خواستیم بمب ها را بریزیم؛ من گفتم جلوتر برویم و از لحاظ زمانی هم بیشتر پیش روی کردیم؟ بنابراین هر جا که عمل شده باشه؛ قطعا روی جبهه خودی نبوده!

در همین گیر و دارها بودیم که شهید خضرائی را پای تلفن خواستند. گویا معاون نیروی هوایی؛ مرحوم هوشیار پشت خط بود. اصلا حال خوشی نداشتیم و قضیه برای ما به طرز باورنکردنی، سخت و سنگین

می آمد.

وقتی شهید خضرائی برگشت، چنان شادی و نشاطی در چهره اش بود که همه ما را به تعجب انداخت. با شور خاصی به سرعت سمت ما آمد و گفت: شما دقیقا به مقر فرماندهی دشمن را زدید! تلفات آنها حدود 1500 نفر و میزان خسارات هم بسیار سنگین ارزیابی شده!

فریاد شور و شوق در همه پایگاه بلند شد و همه از خوشحالی بالا پایین

می پریدند. آن صبحانه که تا قبل آن، کسی در پایگاه دل و دماغ خوردنش را نداشت، در عرض یک چشم به هم زدن ناپدید شد و وقتی ما به خودمان آمدیم، دیدیم برای ما که کادر پروازی بودیم؛ چیزی باقی نمانده!

سوم؛ او یک دانشجوی خارجی بود...

(روایت یک نسل دومی از زائران خارجی)

راوی: بهزاد زارع، رزمنده و مسئول اردویی طلاب و دانشجویان خارجی

دانشجوی خارجی چون روحیه عقلانیت در او بسیار بیشتر از احساس است؛ بنابراین اگر در

عرصه ای مانند راهیان نور نیز وارد شود؛ سؤالاتی در این حوزه می پرسد و از جزئیات و مسائلی پرس و جو

می کند که گاهی یک جوان ایرانی هم از آنها پرسش نخواهد کرد. ما در دانشگاه امام خمینی قزوین (که به عنوان دانشگاه مادر در زمینه جذب دانشجوی خارجی عمل می کند) یک دانشجوی ترکیه ای داشتیم به نام خانم دمیر. این دانشجو سال ها قبل یک بار به اردوی راهیان نور آمد. ترک ها؛ عموماً سنی مذهبند. ایشان به این اردو آمد و خیلی کنجکاوی از خودش نشان می داد. یک بار در یادمان فکه از من پرسید: این مساله قابل پذیرش است که جنگ شما؛ یک دفاع همه جانبه بوده؛ ولی مقدس آن را از کجا آورده اید که به این هشت سال می گویید دفاع مقدس؟

جواب این جور سوال ها، با توجه به زمینه ذهنی که مخاطب خارجی دارد؛ خیلی باید با حساسیت و دقت همراه باشد. من با توجه به حال و هوای منطقه فکه؛ داستان مقتل شهدای فکه را برای او تعریف کردم که چطور یک افسر عراقی؛ در این منطقه حتی به اسرای مجروح ما رحم نکرد و همه را با تیر خلاص به شهادت رساند؛ ولی شهید ابراهیم هادی، با وجود سن کم خود؛ وقتی 18 عراقی را به اسارت می گیرد؛ طوری خودش و لشگر با این اسرا رفتار می کنند که همه این 18نفر جزو مجاهدین می شوند و دوشادوش ما می جنگند و به شهادت می رسند.

وقتی من این مقایسه را برای او تعریف کردم؛ تا حدی مقدس بودن دفاع ما را بهتر درک کرد. به عبارتی استدلال من چون برپایه قیاس با عملکرد و رفتار دیگران در جنگ بود؛ وجه معنوی و تقدس آن قابل فهم شد.

این خانم پس از آن سال؛ هر سال به این مناطق می آید و پای ثابت راهیان نور شده است. نکته جالبی که وجود دارد؛ این است که بین تحصیل در مقطع لیسانس و تحصیل ایشان در مقطع PhD علوم پزشکی تبریز؛ دوسال فاصله افتاد و ایشان به ترکیه پیش خانواده اش برگشت. ولی در این دوسال مفارقت از تحصیل هم، اسفند ماه به ایران می آمده و از مناطق بازدید می کرد!

من خودم مدت ها از او بی خبر بودم و حتی نمی دانستم که به این اردوها می آید؛ تا این که دو، سه سال قبل، وقتی در یکی از یادمان ها برای بچه های دانشجو، روایت می کردم؛ یکی از مسئولان، یک یادداشت به من داد. در این یادداشت نوشته شده بود: من دمیر هستم و از این که شما را در این منطقه زیارت کردم خوشحال شدم. خواستم جلو بیایم و رو در رو سلام و احوالپرسی کنم ولی کاروان ما در شرف حرکت بود و من ناگزیر از رفتن شدم. من در تمام این سالها؛ حتی آن دوسالی که در ترکیه بودم؛ اسفند ماه مهمان شهدای دفاع مقدس شما بودم.

انتهای پیام/

   


به منظور آشنایی زائران نوروزی انجام می‎گیرد
جانمایی امامزاده‎های گلستان بر روی 3000 نقشه توزیع می‎شود

خبرگزاری فارس: مسئول امور بقاع متبرکه اوقاف گلستان گفت: جانمایی امامزاده‎های گلستان بر روی 3 هزار نقشه برای مسافران و زائران نوروزی در ورودی استان توزیع می‌شود.

خبرگزاری فارس: جانمایی امامزاده‎های گلستان بر روی 3000 نقشه توزیع می‎شود

حسن دهقان امروز در گفت‎و‎گو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار داشت: برای اینکه شرایط را برای زیارت مسافران نوروزی به بقاع متبرکه و امامزاده‎های استان فراهم کنیم از ابتدای سال جدید تا پایان این ایام، توزیع نقشه‎ها صورت می‌گیرد.

وی به شاخص‎ترین امامزاده‎هایی که در ایام نوروز مورد استقبال زائران نوروزی قرار می‎گیرند اشاره کرد و گفت: به لحاظ اینکه گلستان در مسیر تردد زائران مشهد الرضا (ع) قرار دارد زائران زیادی از این استان عبور می‎کنند که امامزاده‎های علیرضا سرطاق بندرگز، امامزاده مجید کردکوی، امامزاده روشن آباد، امامزاده عبدالله و امامزاده نور گرگان، امامزاده طیب قرن‌آباد، امامزاده قاسم دلند، امامزاده آق‎امام آزادشهر و امامزاده یحیی بن زید گنبد کاووس از امامزاده‎هایی هستند که بیشترین زائر را در عید نوروز دارند.

مسئول امور بقاع متبرکه اوقاف گلستان خاطر نشان کرد: بنا داریم تا در تمام بقاع متبرکه استان طرح جامع را پیاده کنیم که در این صورت بقاع از نظر نگهبانی، خانه عالم و دفتر پاسخگویی به مسائل شرعی مشکلی نخواهند داشت.

دهقان متذکر شد: در بقاعی که استعداد طرح جامع را ندارند از طرح‎هایی نظیر طرح تیپ استفاده می‎شود که در امامزاده حیدرآباد این طرح اجرایی شده و تقریباً شش طرح جامع دیگر نیز برای سال آینده در بقاع استان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انتهای پیام/ن۲۰/د1000

   


استاندار دستور لغو مجمع را داد
تکابی: در انتخابات تنیس روی میز تخلف گسترده صورت گرفته است

خبرگزاری فارس: کاندیدای ریاست هیئت تنیس روی میز استان اصفهان گفت: انصراف من از مجمع انتخاباتی هیئت تنیس روی میز صحت نداشته معتقد هستم در انتخابات هیئت تنیس روی میز تخلف گسترده صورت گرفته است.

خبرگزاری فارس: تکابی: در انتخابات تنیس روی میز تخلف گسترده صورت گرفته است

مهدی تکابی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: چندی قبل نامه‌ای به استاندار اصفهان نوشته و بروز برخی تخلفات در چینش اعضای مجمع انتخاباتی هیئت تنیس روی میز استان به وی هشدار دادم.

وی با تکذیب جدی انصراف از شرکت در مجمع انتخاباتی هیئت تنیس روی میز استان اصفهان افزود: به دستور استاندار و به دلیل اعتراض به چینش اعضای مجمع، در این نشست حضور نیافتم اما از طریق مراجع قضایی پیگیر تخلفات صورت گرفته هستیم.

بازیکن سابق تنیس روی میز اصفهان ادامه داد: در چینش اعضای هیئت تخلفات زیادی صورت گرفته و مدارم مستندی دال بر این مسئله داریم.

وی افزود: استاندار دستور لغو مجمع را داده و فدراسیون نیز با ارسال نامه‌ای این مجمع را لغو کرده بود اما مسئولان اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان به صورت غیر قانونی این مجمع را برگزار کردند.

به گزارش فارس، در مجمع هیئت تنیس روی میز استان اصفهان چهار نفر به عنوان کاندیدا حضور داشتند که به دلیل شرکت نکردن دو نفر، مرتضی نیکوکار و حسین مختاری با یکدیگر رقابت کردند و در نهایت نیکوکار رئیس جدید هیئت شد.

انتهای پیام/س30

   


عید کودکان با ماهی قرمز رنگین می‌شود
خانواده‌ها مراقب بیماری‌ها با منشا ماهی قرمز باشند

خبرگزاری فارس: اداره کل دامپزشکی استان اردبیل خانواده‌ها را به آگاه شدن از بیماری‌های پوستی و گوارشی مخصوص کودکان نشات گرفته از ماهی‌ها قرمز دعوت کرد.

خبرگزاری فارس: خانواده‌ها مراقب بیماری‌ها با منشا ماهی قرمز باشند

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، به نقل از دامپزشکی استان اردبیل در اطلاعیه‌ای که اداره کل دامپزشکی استان اردبیل در خصوص خرید و نگهداری ماهی قرمز شب عید صادر کرد آمده است: همشهریان با توجه به در پیش بودن سال نو و احتمال خرید ماهی قرمز جهت سفره های هفت سین در راستای رعایت بهداشت فردی و جلوگیری از ابتلا به برخی بیماریهای پوستی و گوارشی مخصوصاً در کودکان آگاه باشند.

این اطلاعیه می‌افزاید: ماهی قرمز شب عید خود را از مراکز مجاز بهداشتی و تحت نظارت دامپزشکی تهیه کنید مراکز بهداشتی مراکزی هستند که دارای مکان‌های مسقف بوده و دارای لوازم شستشو و ضدعفونی مناسب می‌باشند.

در این اطلاعیه آمده است: کودکان خود را از دست زدن و بازی کردن با ماهی باز دارید زیرا ممکن است عوامل بیماریزای احتمالی را به چشم و دهان خود منتقل کنند.

اداره کل دامپزشکی استان اردبیل همچنین با تاکید بر اینکه در صورت داشتن سابقه بیماری پوستی ( آلرژی) برای دست زدن به ماهی و ظروف نگهداری آن حتماً از دستکش استفاده نمائید آورده است: از خرید ماهیان مریض و بی حال و دارای لکه‌های سفید روی پوست بدن خودداری نمائید.

در بخشی از این اطلاعیه آمده است: در صورت مریض شدن ماهی و یا تلفات مورد را سریعاً از مابقی ماهی‌ها جدا کنید و جهت تغذیه از غذاهای آماده که در فروشگاه‌های عرضه ماهیان زینتی وجود دارد استفاده کنید.

این اطلاعیه می‌افزاید: بهترین PH  آب 5/7- 8/6 و بهترین دمای آب نگهداری ماهیان زینتی 26- 22 درجه سانتی‌گراد می‌باشد و اگر می‌خواهید ماهی قرمز را به مدت طولانی در خانه یا کنار سفره هفت سین نگهداری کنید برای هر ماهی یک لیتر آب در نظر بگیرید و یا حداقل هر روز آب ماهی‌ها را تعویض کنید.

همچنین در این اطلاعیه آمده است: برای ضدعفونی کردن ظروف نگهداری ماهی از نمک طعام 3% و یا پرمنگنات سدیم ، پرکلرین و بتادین می‌توان استفاده کرد.

در بخش پایانی این اطلاعیه ذکر شده است: اگر از آب شرب شهری جهت تعویض آب ماهیان استفاده می کنید جهت کلر زدایی آب مورد استفاده را چند ساعت در هوائی آزاد قرار دهید تا کلر موجود در آب از بین برود و سپس با آب کلر زدایی شده ، آب ماهیان را تعویض کنید  و آب تعویضی ماهی را مستقیماً در چاه فاضلاب تخلیه کرده و از ریختن آن در معابر عمومی و یا باغچه خودداری کنید.

انتهای پیام/ی30

 

   


به منظور حفظ آرامش و سلامت شهروندان در خمین
با اخلال‌گران نظم و امنیت در چهارشنبه آخر سال به شدت برخورد می‌شود

خبرگزاری فارس: فرماندار شهرستان خمین از اتخاذ تمهیدات امنیتی به منظور مقابله با برهم زنندگان نظم و امنیت در شب چهارشنبه آخر سال خبر داد.

خبرگزاری فارس: با اخلال‌گران نظم و امنیت در چهارشنبه آخر سال به شدت برخورد می‌شود

علیرضا کریمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک اظهار داشت: از آنجا که در شب چهارشنبه آخر سال عده‌ای خواسته یا ناخواسته با آتش‌بازی و استفاده از مواد محترقه در امنیت و آسایش شهروندان خلل ایجاد می‌کنند، هماهنگی‌های لازم با ماموران انتظامی در راستای مقابله با این افراد به عمل آمده است.

وی با تاکید بر ضرورت تامین امنیت و سلامت مردم تصریح کرد: چنانچه در شب چهارشنبه‌سوری عده‌ای به عنوان مخلان امنیت و آسایش مردم بازداشت شوند، تا پایان تعطیلات در بازداشت خواهند بود.

فرماندار شهرستان خمین بیان داشت: در سال‌های گذشته مراسم شب چهارشنبه‌سوری که از سنت‌های قدیمی ایران است، در کمال آرامش و امنیت برگزار شده که انتظار می‌رود شهروندان امسال نیز نهایت همکاری در برگزاری هر چه منظم‌تر این مراسم را داشته باشند و سلامت خود و دیگران را به مخاطره نیندازند.

کریمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به توزیع میوه شب عید در این شهرستان گفت: بر اساس تصمیمات سازمان صنعت، معدن و تجارت 300 تن سیب و پرتغال از فردا در پنج نقطه شهری و 13 نقطه روستایی آغاز خواهد شد.

وی اذعان داشت: ستاد تسهیلات نوروزی در شهرستان تشکیل و هماهنگی‌های لازم با مراکز بهداشتی، درمانی، هلال احمر، اورژانس، دستگاه‌های خدماتی به منظور ارائه خدمات مناسب به شهروندان در ایام نوروز به عمل آمده است.

انتهای پیام/ن۲۰/د1000

   


دیکتاتور فراری تونس درصدد کسب پناهندگی از بلژیک است

خبرگزاری فارس: وزارت خارجه بلژیک اعلام کرد که زین العابدین بن علی، دیکتاتور فراری تونس تلاش بسیاری دارد تا پناهندگی این کشور را به دست آورد.

خبرگزاری فارس: دیکتاتور فراری تونس درصدد کسب پناهندگی از بلژیک است

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، وزارت خارجه بلژیک اخبارهای منتشره در رسانه‌های بلژیکی از جمله "دی مورگن" مبنی بر تلاش "زین العابدین بن علی" برای کسب پناهندگی از این کشور را تایید کرد.

وزارت خارجه بلژیک در این‌باره اعلام کرد: زین العابدین بن علی تلاش می‌کند، پناهندگی بلژیک را به دست آورد و در منطقه "رلگم" در شمال بلژیک اقامت کند که برخی از نزدیکان وی نیز در آن‌جا ساکن هستند.

زین العابدین بن علی پس از پیروزی انقلاب 14 ژانویه 2011 تونس به همراه "لیلی الطرابلسی"، همسر خود به عربستان سعودی گریخت و رژیم سعودی تاکنون از تحویل دیکتاتور فراری تونس به مقامات تونسی سرباز زده است.

انتهای پیام/++

   


در نشست احیای طب سنتی مطرح شد
تحول دانش پزشکی اروپاییان با بهره‌گیری از طب سنتی ابن‌سینا

خبرگزاری فارس: نشست احیای طب سنتی به همت بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی‌سینا برگزار شد و نایب‌رئیس این بنیاد تأکید کرد: کشورهای اروپایی با بهره‌گیری از طب سنتی ابن سینا، دانش پزشکی خود را متحول ساختند.

خبرگزاری فارس: تحول دانش پزشکی اروپاییان با بهره‌گیری از طب سنتی ابن‌سینا

به گزارش خبرگزاری فارس، آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی، رئیس بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی‌سینا در این نشست که به میزبانی بنیاد بوعلی‌سینا برگزار شد،اظهار داشت: امروزه همه ما مسئولیت سنگینی در احیای طب سنتی بوعلی سینا داریم تا هر یک به بخشی از این میراث کهن و فوق‌العاده ارزشمند توجه کنیم.

وی با اشاره به جایگاه والای ابن سینا و نبوغ وی، افزود: جای تأسف دارد که برخی افراد سعی می‌کنند تا ارزش خدمات این محقق را پایمال کنند این در حالی است که تمام دنیا ابوعلی سینا را به عنوان طبیبی حاذق می‌شناسند.

رئیس بنیاد علمی فرهنگی بوعلی‌سینا با اشاره به پیشرفت‌های قابل تأمل طب جدید خاطر نشان کرد: ما به هیچ عنوان طب جدید را تخریب نمی‌کنیم بلکه تلاش داریم تا طب سنتی را به عنوان طب مکمل در کنار آن به کار ببریم.

وی با بیان اینکه مصرف بی‌رویه داروهای شیمیایی از طرفی و اشتباهاتی که در تجویز این داروها صورت می‌گیرد، از جمله معایب طب جدید محسوب می‌شود، تصریح کرد: بر این اساس لازم است توجه ویژه‌ای به طب سنتی شود چرا که هزینه کمتری در بردارد و از عوارض کمی هم برخوردار است.

محمدی بیان کرد: اگر نگاهی به گذشته و وضعیت زندگی روستاییان داشته باشیم خواهیم دید که اگر چه مردمان آنجا دسترسی آسانی به پزشک و خدمات درمانی ندارند اما با بهره‌گیری از همین طب سنتی بسیاری از مشکلات خود را حل می‌کنند این در حالی است که امروزه افراد با کوچکترین مشکل به پزشک مراجعه کرده و حجم بالایی از داروهای شیمیایی را مصرف می‌کنند.

وی ابراز داشت: لازم است با نگاه ویژه به طب سنتی از ظرفیت‌های موجود در این زمینه استفاده کنیم و به سمتی پیش رویم که از تمام نقاط کشور و حتی دنیا برای درمان با طب سنتی به همدان مراجعه کنند.

 رضا صفی‌آریان عصر امروز در نشست احیای طب سنتی در همدان با بیان اینکه طب سنتی بحث بسیار مهمی است که به تدریج جای خود را در طب دنیا باز می‌کند، اظهار داشت: تمام کسانی که با رشته طب سر و کار دارند، به این نتیجه رسیده‌اند که یک سری از بیماری‌های مزمن ما با طب غربی، صنعتی یا جدید درمان نمی‌شود.

وی افزود: اینکه روش‌های متعدد درمانی برای یک بیماری در نظر گرفته می‌شود نشانگر این است که طب جدید از درمان برخی از بیماری‌ها، عاجز است و بر این مبنا باید به طب سنتی بازگردیم و از این طب نیز به عنوان طب مکمل در درمان بیماری‌ها کمک بگیریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه ما به هیچ عنوان منکر دانش پزشکی نوین نمی‌شویم، عنوان کرد: درصدد آن هستیم که این دانش نوین را با طب سنتی تکمیل کنیم.

وی ابراز داشت: متأسفانه در یک قرن اخیر که طب غربی به کشورهای شرقی و خصوصاً ایران وارد شد، به شدت طب سنتی را کنار زد و در مقاطعی حتی به عنوان جرم به آن می‌نگریست اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، مسئولان به این سمت گرایش پیدا کردند که باید از ظرفیت طب سنتی در کشور استفاده کرد.

صفی‌آریان با اشاره به مقبره بوعلی سینا در همدان‌ عنوان کرد: باید سعی کنیم در زمینه شناخت بوعلی و دانش وی برنامه‌های مشخصی انجام شود تا بر این اساس سرمایه‌گذاری نیز در این زمینه صورت گیرد چرا که اگر طب سنتی در همدان رونق گرفته و شناخته شود، از استان‌ها و حتی کشورهای دیگر نیز برای درمان به همدان مراجعه خواهند کرد که این یک نوع، سرمایه‌گذاری است.

وی تأکید کرد: به جای ایجاد کارخانه های متعدد که آلودگی محیط زیستی نیز برای همدان در پی دارند، باید به سمت ایجاد و راه‌اندازی مرکز علمی طب سنتی در استان سوق پیدا کنیم چرا که نتایج گرانسنگی در پی دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: به واسطه ایجاد و راه‌اندازی مرکز علمی طب بوعلی‌سینا در همدان، بسیاری از مشکلات اقتصادی استان نیز حل می‌شود چرا که این مرکز مراجعان بسیاری‌ از اقصی نقاط کشور و حتی دنیا خواهد داشت که به نوبه خود بحث جذب گردشگر را نیز محقق می‌کند.

وی در پایان سخنانش عنوان کرد: با راه‌اندازی مرکز علمی طب بوعلی‌سینا، بسیاری از وابستگی‌های به نظام سلطه غرب که شرکت‌های دارویی بر ما وارد کرده‌اند نیز، نجات پیدا می‌کنیم که این امر بسیار مهم و شایان توجهی است.

محمود خدادوست نیز در این نشست اظهار داشت: از آنجایی که هدف طب سنتی حفظ سلامت افراد و ارائه توصیه‌های بهداشتی به آنان است، باید توجه ویژه‌ای به این مهم معطوف شود.

وی با اشاره به وجود مقبره ابن سینا در همدان، ابراز داشت: این مقبره و شخص ابن سینا متأسفانه آنچنان که باید مورد توجه ما قرار نگرفته است و به عنوان نمونه در ایران تنها یک بار کتاب قانون ابوعلی سینا تجدید چاپ شده در حالی که کشورهای اروپایی بارها و بارها این کتاب را چاپ کرده‌اند و از مطالب مفید آن بهره برده‌اند.

نایب رئیس انجمن طب سنتی ایران عنوان کرد: در زمانی که کشورهای اروپایی با بهره‌گیری از طب سنتی ابن سینا، دانش پزشکی خود را متحول ساختند، بسیاری از مردم ما با این مطالب علمی و مفید به گونه‌ای برخورد کردند که کمتر کسی حاضر شد برای سلامت و درمان خود به این مطالب مراجعه کند.

طب سنتی تا 80 درصد ضامن سلامت 80 درصد از افرادی است که از هیچ گونه خدمات کشاورزی برخوردارند

وی همچنین یادآور شد: نزدیک به 30 سال پیش، زمانی که سازمان جهانی بهداشت در طی تحقیقات خود متوجه شد که 80 درصد افرادی که به هیچ گونه خدمات پزشکی دسترسی ندارند اما از سلامت کامل برخوردار هستند، به این نتیجه رسید که به طور قطع این طب سنتی است که سلامتی مردم را تأمین کرده و بر این مبنا نیز به این مهم توجه بیشتری نشان داد.

خدادوست خاطرنشان کرد: در حال حاضر بسیاری از کشورها از ظرفیت‌های موجود در طب سنتی استفاده کرده و حتی این موضوع را در نظام بیمه‌ای خود نیز لحاظ کرده‌اند.

وی با اشاره به دلایل توجه سازمان جهانی بهداشت به طب سنتی هر منطقه، تصریح کرد: خصوصیت ذاتی طب سنتی که ریشه در فرهنگ مردم هر منطقه دارد از جمله این دلایل بود چرا که مردم موضوعی که با فرهنگ آنها عجین شده است را راحت‌تر می‌پذیرند.

رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با بیان اینکه بحث کل‌نگر بودن در طب سنتی و طب مکمل از دیگر ویژگی‌های طب سنتی است، گفت: این روند به گونه‌ای است که انسان را به مثابه سیستمی یکپارچه می‌بیند و بر همین اساس نحوه تشخیص و روش‌های درمان آن متفاوت از روش‌های جزئی‌نگری است که در طب جدید معمول است.

وی با بیان اینکه ویژگی در دسترس بودن خدمات طب سنتی از مزایای دیگر این طب محسوب می‌شود، افزود: به طوری که در هر منطقه و متناسب با مزاج مردمان آن، گیاهان خاصی رشد می‌کنند که با مناطق دیگر متفاوت است.

نایب رئیس انجمن طب سنتی ایران عنوان کرد: ما هیچگاه به دنبال این نیستیم که به طور کامل طب جدید را کنار بگذاریم و تنها از طب سنتی استفاده کنیم بلکه معتقدیم جامعه پزشکی ما باید به سمتی پیش رود که در کنار تمام دستاوردهای خود برای تأمین سلامت مردم به شیوه‌ها و روش‌های خود توجه داشته باشد.

وی با بیان اینکه بی‌تردید طب سنتی ظرفیتی دارد که همه دنیا از آن بهره می‌برند، یادآور شد: بر همین اساس اگر ما نیز  بتوانیم دانش و استفاده از طب سنتی را در جامعه بیشتر کنیم علاوه بر اینکه به اخلاق پزشکی خود توجه داشته و این ظرفیت ها را شناخته ایم، باعث افزایش سطح اعتماد مردم به پزشکان نیز شده‌ایم.

خدادوست تاکید کرد: برای ترویج و احیای طب سنتی لازم است آموزش را از دوره بهورزی تا مقاطع بالاتر انجام داد و این دانش به صورت آکادمیک و صحیح صورت گیرد.

وی در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: اگر چه در زمینه فرهنگ‌سازی طب سنتی مشکلی وجود ندارد اما باید تلاش کرد تا این دانش در فضاهای دانشگاهی به درستی نهادینه شود.

انتهای پیام/ک

   


دبیر جشنواره علمی جابربن حیان خبر داد
شرکت 3 هزار دانش‌آموز زنجانی در جشنواره جابربن حیان

خبرگزاری فارس: دبیر جشنواره علمی جابربن حیان گفت: 3 هزار دانش آموز زنجانی در جشنواره جابربن حیان شرکت دارند.

خبرگزاری فارس: شرکت 3 هزار دانش‌آموز زنجانی در جشنواره جابربن حیان

عبدالمجید سربی امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه جشنواره علمی جابربن حیان از سال گذشته در مدارس استان زنجان برگزار می‌شود، اظهار کرد: این طرح فقط  دانش‌آموزان مقاطع ابتدایی را پوشش می‌دهد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 150 اثر به مرحله استانی جشنواره علمی جابربن حیان راه یافته است، خاطر نشان کرد: آثار برگزیده از بین 150 اثر وارد مرحله کشوری می‌شود.

دبیر جشنواره علمی جابربن حیان با اشاره به اینکه تعداد آثاری که از دانش‌آموزان استان زنجان به مرحله کشوری جشنواره جابربن حیان ارسال می‌شود، بستگی به میزان سهمیه استان دارد، اضافه کرد: درگیر کردن دانش‌آموزان با فضاهای علمی و آموزش مراحل تحقیق و پژوهش به دانش‌آموزان و معلمان مقطع ابتدایی از مهم‌ترین اهداف این جشنواره محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه آشنایی دانش‌آموزان با روند مقابله با مسائل یادگیری و نتیجه‌گیری علمی از مسائل از دیگر اهداف برگزاری جشنواره علمی جابربن حیان است، ادامه داد: آموزش مهارت‌های زندگی به دانش‌آموزان، گردآوری اطلاعات، مراجعه به منابع مختلف، آموزش مهارت‌های نتیجه‌گیری و مهارت‌های صحبت کردن به دانش‌آموزان و حضور در کارهای مشارکتی از دیگر اهداف این جشنواره به شمار می‌رود.

سربی با تاکید بر اینکه جشنواره جابربن حیان در چند مرحله گزینشی برگزار می‌شود، تصریح کرد: این جشنواره در مراحل آموزشگاهی، منطقه‌ای، استانی و کشوری برگزار می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: پس از پایان نمایشگاه علمی جابربن حیان، آثار دانش‌آموزان برگزیده به منظور افزایش یادگیری دانش‌آموزان در مدارس مختلف و در کلاس های درس ارائه می‌شود.

دبیر جشنواره علمی جابربن حیان همچنین به حضور دانش‌آموزان مناطق محروم استان زنجان در جشنواره علمی جابربن حیان اشاره و اظهار کرد: بر اساس کیفیتی که آثار دانش‌آموزان مناطق محروم داشته است، تعداد زیادی از این آثار در نمایشگاه به نمایش درآمده است.

وی در پایان گفت: حضور دانش‌آموزان مناطق محروم در جشنواره جابربن حیان بر اساس سهمیه تعیین شده صورت گرفته است.

انتهای پیام/س20

   


این بار تکلیفم را با الاماراتی‌ها مشخص می‌کنم
نوری: گروه ایران باب میل کی‌روش است/انزلی‌چی‌ها فصل آینده به ملوان بیایند

خبرگزاری فارس: هافبک تیم ملی فوتبال گفت: اگر قرار بود کی روش خودش هم در گروه بندی مرحله دوم راهیابی به جام جهانی شرکت کند همین گروه را انتخاب می‌کرد.

خبرگزاری فارس: نوری: گروه ایران باب میل کی‌روش است/انزلی‌چی‌ها فصل آینده به ملوان بیایند

پژمان نوری در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در مورد مشکلش با مسئولان الامارات گفت: متاسفانه هنوز مشکلم با این تیم حل نشده است. من ظرف 2 روز آینده به امارات خواهم رفت و تکلیفم را این بار با الاماراتی‌ها روشن می‌کنم تا آزاد شوم.

وی درباره همراهی ملوان در یک بازی دوستانه گفت: در هفته گذشته با اجازه پور غلامی در تمرینات ملوان حضور پیدا کردم و دوستانم را از نزدیک دیدم. در یک بازی دوستانه هم که بین بازیکنان امید و بزرگسال بود شرکت کردم و واقعا لذت بردم که برای ملوان دوباره به میدان رفتم.

هافبک الامارات افزود: خیلی خوشحالم که با بچه‌های ملوان مجددا تمرین کردم. قطعا جوانان ملوان در آینده حرف‌های زیادی برای گفتن دارند.

نوری در مورد پیشنهاد باشگاه پرسپولیس گفت: بارها گفته ام از صمیم قلب دوست دارم فصل آینده در ملوان باشم اما به مسئولان گفته‌ام کاری کنند که تیمی خوب بسته شود، البته پور غلامی با حرف‌های من موافق است. دوست دارم تمام ملوانی‌ها که در تیم‌های دیگر هستند جمع شوند و ما این بار مدعی حضور در آسیا باشیم. از همینجا از تمام انزلی‌چی‌های که در تیم‌های دیگر توپ می‌زنند می‌خواهم به دور از هر گونه مسائل دیگری و با تعصب و غیرت خود فصل آینده به انزلی بیایند تا همه با هم تیمی بسازیم که هواداران از آن لذت ببرند.

نوری خاطرنشان کرد: راستش را بخواهید با بعضی از بازیکنان ملوان که در تیم‌های دیگر هستند صحبت‌هایی داشته‌ام و اگر بیایند با قدرت اعلام می‌کنم بعد از سال‌ها افتخار جدیدی را برای ملوان به ارمغان خواهیم آورد.

وی افزود: اگر به کارنامه ملوان نگاه کنید این تیم هر چه دارد از 20 سال پیش بوده و اخیرا زیاد موفق نبوده است. این امر برای شهری که مردم آن عاشق فوتبال و ملوان هستند کافی نیست. همه بازیکنان و مسئولان ملوان باید دست به دست هم بدهند تا تیمی خیلی خوب بسازیم و بعد از مدت‌ها یکی از قطب‌های فوتبال ایران شویم. انزلی‌چی‌ها را انشاالله فصل آینده با لباس ملوان خواهم دید.

نوری درباره قرعه کشی مرحله دوم راهیابی به جام جهانی گفت: به نظرم اتفاق خیلی خوبی برای ما افتاد اگر قرار بود کی‌روش خودش هم در قرعه کشی شرکت کند و قرعه بردارد همین قرعه را انتخاب می‌کرد. البته در حال حاضر تیم‌ها بسیار خطرناک هستند و بازی‌ها به هم نزدیک است در هیچ کدام از بازی‌ها از قبل برنده نیستیم. چون پیشرفت خوبی در فوتبال آسیا شده و همه دوست دارند به جام جهانی بروند. امیدوارم بستری آماده کنیم که کار ما به اما و اگر نکشد.

انتهای پیام/م

   


فرماندار کنگان خبر داد
راه‌اندازی دانشکده صنعت نفت در بندر کنگان

خبرگزاری فارس: فرماندار کنگان از راه‌اندازی دانشکده صنعت نفت در بندر کنگان خبر داد.

خبرگزاری فارس: راه‌اندازی دانشکده صنعت نفت در بندر کنگان

به گزارش خبرگزاری فارس از بندر کنگان، تیمور یزدان‌شناس بعد از ظهر امروز در آیین افتتاح پارک علم و فناوری بندر کنگان اظهار داشت: گسترش مراکز علمی و دانشگاهی امر مهمی در توسعه و پیشرفت است و باید در این راستا نهایت تلاش را داشته باشیم.

فرماندار کنگان با اشاره به پتانسیل‌های شهرستان در زمینه‌های مختلف از جمله میزبانی گاز و پتروشیمی، منابع و ذخایر غنی دریایی افزود: تربیت نیروی انسانی به عنوان شاخص توسعه باید در شهرستان نهادینه شود.

یزدان‌شناس وجود مراکز دانشگاهی و رشته‌های مرتبط با صنعت در شهرستان را فرصتی مغتنم برای شتاب چرخ توسعه شهرستان دانست و یادآور شد: باید با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها افقی روشن برای آینده شهرستان ترسیم کرد.

وی از راه‌اندازی دانشکده صنعت نفت در بندر کنگان خبر داد و اذعان داشت: بدون تردید شهرستان کنگان بهترین مکان برای میزبانی از دانشکده صنعت و نفت است و باید زیرساخت‌های لازم برای این مهم فراهم شود.

فرماندار کنگان بیان کرد: با ایجاد این فضا در شهرستان و تشکیل هنرستان نفت، می‌توان بستر را برای پیشرفت علوم مرتبط با صنعت گاز و پتروشیمی را در شهرستان فراهم کرد.

وی اضافه کرد: حسب قول مسئولان استانی، دبیرستان نمونه و تیزهوشان در سال 91 در شهرستان کنگان راه‌اندازی خواهد شد.

یزدان‌شناس همچنین با تقدیر از تعاونی‌های دانش بنیان گفت: پردیس ویژه پارک علم و فناوری گاز و پتروشیمی در کنار دانش بنیان سیراف کنگان می‌تواند نقطه عطفی در پیشرفت شهرستان باشد.

در این آیین که با حضور مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد، پارک علم و فناوری بندر کنگان رسما افتتاح شد.

انتهای پیام/ی20

   


فرماندار تبریز:
هوشمند‌سازی مدارس با جدیت دنبال می‌شود

خبرگزاری فارس: فرماندار تبریز گفت: سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش تصویب شده و در حال اجرا است که هوشمند‌سازی مدارس از مهمترین بخش‌های آن است.

خبرگزاری فارس: هوشمند‌سازی مدارس با جدیت دنبال می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محمود چمنی بعد از ظهر امروز در همایش خیران مدرسه‌ساز در تبریز با اشاره به جایگاه شورای آموزش و پرورش در شهرستان تبریز اظهار داشت: شورای آموزش و پرورش دارای اهمیت خاصی بوده و مدیریت شهرستان تبریز نیز به این موضوع توجهی خاص دارد.

وی ادامه داد: اگر همت خیران مدرسه‌ساز نبود با مشکلات جدی در زمینه فعالیت‌های آموزش و پرورش مواجه می‌شدیم و بدون تردید اعتبارات دولتی پاسخگوی نیازهای مدارس نبوده است.

چمنی بیان کرد: ایران اسلامی 11 برابر متوسط جهانی در زمینه علمی رشد کرده و بخش مهمی از این موضوع مدیون خیران مدرسه‌ساز و خیران مدرسه‌یار بوده است.

فرماندار تبریز، سرمایه‌گذاری کلان را پیش شرط  توسعه و تحول عظیم اقتصادی و علمی دانست و گفت: این موضوع با همراهی دولت و مردم محقق می‌شود و در همین راستا سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش تصویب شده و در حال اجرا است.

وی اضافه کرد: در کنار موضوعات گسترده‌ای که در این طرح مورد توجه قرار گرفته، هوشمندسازی مدارس خودنمایی می‌کند و در همین راستا هوشمندسازی مدارس به‌عنوان اولویتی جدی دنبال می‌شود.

فرماندار تبریز با مقایسه دستاوردهای علمی کشور با سال‌های قبل از انقلاب بیان کرد: دستاوردهای امروز قابل مقایسه با گذشته نیست و امکاناتی که امروز مدارس ما به آن مجهز هستند نیز با گذشته مقایسه‌شدنی نیستند.

وی، خطاب به خیران مدرسه‌یار گفت: دست نیاز به سوی خیران و اهالی علم و معرفت برای سربلندی کشورمان دراز می‌کنیم.

انتهای پیام/ح20

   


درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic