برگزاری نمایشگاه عکس جانبازان شیمیایی ایران در لاهه

خبرگزاری فارس: نمایشگاه عکس جانبازان شیمیایی ایران در شانزدهمین اجلاس سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) در شهر لاهه هلند برگزار شد و مورد توجه دبیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و هیئت همراهش قرار گرفت.

خبرگزاری فارس: برگزاری نمایشگاه عکس جانبازان شیمیایی ایران در لاهه

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا» به نقل از روابط عمومی بنیاد شهید و امور ایثارگران، کاظم شیخ فروتن قائم مقام امور بین‌الملل این بنیاد اظهار داشت: شانزدهمین اجلاس کنفرانس منع سلاح‌های شیمیایی با حضور نمایندگان 188 کشور در شهر لاهه هلند ـ مقر اصلی این سازمان ـ‌ برگزار شد و پس از مراسم افتتاحیه کنفرانس دبیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی احمد ازومجو و جمعی از اعضای این سازمان به همراه سفیر جمهوری اسلامی در هلند از نمایشگاه جانبازان شیمیایی ایران بازدید کردند و ضمن ابراز همدردی با جانبازان حاضر در نمایشگاه از برگزاری این اقدام فرهنگی در حاشیه این کنفرانس قدردانی کردند.

وی گفت: در این نمایشگاه، حضور قربانیان سلاح‌های شیمیایی، تصاویر قربانیان سلاح‌های کشتار جمعی رژیم بعث عراق و پوسترهای حاوی زندگینامه شهدای شیمیایی مورد توجه هیئت بازدیدکننده قرار گرفت.

قائم مقام امور بین الملل بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: دبیرکل OPCW، برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی را در آگاه کردن هر چه بیشتر کشورهای جهان مثبت ارزیابی کرد.

وی ادامه داد: ازومجو دبیرکل این سازمان سال گذشته نیز با حضور در بیمارستان ساسان تهران از جانبازان شیمیایی بستری شده در این بیمارستان بازدید کرده بود؛ لذا به همین منظور با اهدای آلبومی از تصاویر مربوط به بازدید سال گذشته، از تلاش‌های وی تشکر شد.

فروتن در پایان گفت: با توجه به اینکه ایجاد شبکه حمایتی جانبازان شیمیایی در چهارچوب مقررات کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی یکی از موضوعاتی است که در این اجلاس توسط هیئت ایرانی پیگیری می‌شود، قطعاً حضور دبیرکل OPCW و نمایندگان دیگر کشورها در این نمایشگاه و ابراز دیدگاه آنها تأثیر مضاعف و بسزایی در تصویب طرح شبکه حمایتی مصدومین شیمیایی خواهد داشت.
انتهای پیام/

   


تهران قهرمان اولین دوره لیگ ووشو بانوان شد

خبرگزاری فارس: اولین دوره رقابت‌های لیگ ووشو بانوان در رده سنی جوانان با قهرمانی تهران به پایان رسید.

خبرگزاری فارس: تهران قهرمان اولین دوره لیگ ووشو بانوان شد

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا» هفته پایانی لیگ ووشوی بانوان جوان امروز پنجشنبه با انجام ۳ دیدار در آکادمی ووشو برگزار شد که در پایان تهران با ۲ پیروزی متوالی و ۲۴ امتیاز عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.

در این رقابت‌ها ۵ تیم حضور داشتند که به صورت دوره‌ای رفت و برگشت و بطور متمرکز در تهران به رقابت با یکدیگر پرداختند.

نتایج هفته پایانی به شرح زیر است:

تهران ۷ - کرمانشاه یک

تهران ۷ - البرز صفر

کرمانشاه ۷ - البرز صفر

در جدول رده‌بندی نیز پس از تهران، کرمانشاه با ۱۸ امتیاز و البرز با ۹ امتیاز به ترتیب دوم و سوم شدند.

خراسان رضوی و کهگیلویه و بویر احمد به ترتیب با ۳ و ۲ امتیاز در جایگاه چهارم و پنجم قرار گرفتند.
انتهای پیام/آ

   


/لیگ دسته یک/
بانوان فوتبالیست سیستان‌و بلوچستان به مصاف استقلال تهران می‌روند

خبرگزاری فارس: جمعه 11 آذر ماه تیم فوتبال سیستان ‌و بلوچستان با تیم استقلال تهران به رقابت می‌پردازد.

خبرگزاری فارس: بانوان فوتبالیست سیستان‌و بلوچستان به مصاف استقلال تهران می‌روند

به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان، تیم فوتبال بانوان هیئت فوتبال سیستان و بلوچستان در هفته هفتم لیگ دسته یک فوتبال بانوان، روز جمعه به مصاف استقلال تهران می‌روند.
این مسابقه از ساعت 11 روز جمعه در کمپ بانوان تهران برگزار می‌شود.
تیم استقلال تهران نیز در دور رفت در زاهدان مقابل هیئت فوتبال سیستان‌ و بلوچستان پیروز شده بود.
در هفته گذشته استقلال تهران و هیئت فوتبال سیستان و بلوچستان به ترتیب از آبفای شیراز و تیسفون دژ اراک شکست خوردند.
در جدول رده‌بندی این رقابت‌ها، استقلال تهران با 9 امتیاز چهارم و هیئت فوتبال سیستان و بلوچستان با چهار امتیاز در رده چهارم قرار دارد.
انتهای پیام/آ30

   


مبانی قرآنی عزاداری سالار شهیدان

پنجشنبه 10 آذر 1390 نویسنده: مینا ب |

/جستار/
مبانی قرآنی عزاداری سالار شهیدان

خبرگزاری فارس: آیت‌الله سیداحمد خاتمی معتقد است: عزاداری بر امام حسین(ع) مصداق بارز تعظیم شعائر است. شعائر به معنای علامت و نشانه است، شعائر الله یعنی نشانه‌های الهی، نهضت سیدالشهداء از شعائر بی‌تردید دین است و تا قیامت دین وامدار سالار شهیدان است.

خبرگزاری فارس: مبانی قرآنی عزاداری سالار شهیدان

آنچه در پی می آید بررسی مبانی جواز عزاداری برای اباعبدالله(ع) و ریشه های قرآنی این عزاداری و نیز سیره امامان معصوم(ع) در این خصوص و نقش مجالس عزاداری در معرفی اسلام ناب محمدی(ص) است که به نقل از ماهنامه پاسدار اسلام شماره 325 تقدیم خوانندگان عزیز می‌شود.

معنا و مفهوم عزاداری
عزاداری سید و سالار شهیدان ابی عبدالله الحسین(ع) از حقایق بی تردید در دین ماست.
عزاداری مفهوم روشنی دارد، عزاداری یعنی در سوگ کسی اندوهگین بودن و ناله و زاری کردن و عزادار کسی است که غصه دار و اندوهگین است. برای تبیین موضوع چند محور را مورد بررسی قرار می دهیم:
1-مبانی مشروعیت اصل عزاداری بر اموات.
2-عزاداری بر سیدالشهداء(ع) و ریشه های قرآنی و حدیثی آن.
3-نقش مجالس عزاداری.
4-تاریخچه مخالفت با عزاداری سالار شهیدان.

جواز مشروعیت عزاداری
اسلام مکتب فطرت است، مکتب فطری نمی تواند با عزاداری مخالف باشد زیرا حزن و اندوه به هنگام از دست دادن عزیزان امری است که فطرت انسانی با آن سرشته است هرگز ممکن نیست که دین جهانی گریه و اندوه را در از دست دادن عزیزان تا وقتی که موجب خشم و غضب خداوند نشده تحریم کند.
پیامبر اکرم(ص) خود در عزای عزیزان می گریسته و هم دستور به گریستن می داده است. و اینک دلایل و شواهد از کتابهای اهل سنت:
1-پس از درگذشت حضرت عبدالمطلب پیامبر بر جد عزیزش گریست، ام ایمن می گوید:
«انا رایت رسول الله یمشی تحت سریره و هو یبکی» من پیامبر را دیدم که در پی جنازه عبدالمطلب راه می رفت در حالی که می گریست.
2-امیر مومنان علی(ع) می فرماید: وقتی خبر رحلت پدرم ابوطالب را به پیامبر دادم ایشان گریست، آن گاه فرمود: «اذهب فاغسله و واره غفرالله له و رحمه: او را غسل ده کفن کن و به خاک بسپار خداوند او را بیامرزد و مورد رحمت خویش قرار دهد.»
3-روزی پیامبر قبر مادر عزیز خود آمنه را در ابواء زیارت کرد و به گفته مورخان، آن حضرت در کنار قبر مادر گریست و همراهان خود را به گریستن انداخت.
4-پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به هنگام مرگ فرزند دلبندش ابراهیم می گریست و می فرمود: «العین تدمع و القلب یحزن ولانقول الا ما یرضی ربنا و انا بک یا ابراهیم لمحزونون؛ چشم می گرید و قلب می سوزد و جز آنچه مورد رضایت خداست نگوییم، ای ابراهیم ما در فراق تو در اندوهیم.»
عبدالرحمن بن عوف به آن حضرت گفت مگر شما خودتان از گریه بر اموات نهی نکردید حضرت فرمود: «لا ولکن نهیت عن صوتین احمقین و آخرین صوت عند مصیبه و خمش وجوه و شق جیوب ورنه شیطان و صوت عنه نغمه لهو هذه رحمه و من لایرحم لایرحم؛ نه اما از دو صدای جاهلانه و دو کار نهی کرده ام. داد و فریاد به هنگام وارد آمدن مصیبت و خراش دادن صورت و پاره کردن گریبان و صدای گریه ای که در حلق پیچانده شود که شیطانی است و صدای نغمه لهوآمیز اما این گریه من ناشی از عطوفت و رحمت است و البته کسی که رحم نکند بر او رحم نمی شود.
5-پیامبر(ص) در مرگ فرزندش طاهر نیز گریست و فرمود: «ان العین تذرف و ان الدمع یغلب و القلب یحزن و لانعصی الله عز و جل؛ چشم گریان است و اشک ریزان و قلب سوزان و البته خداوند را عصیان نخواهیم کرد.»
6-فاطمه بنت اسد همسر حضرت ابوطالب و مادر حضرت امیرالمومنین علی(ع) که نزد پیامبر بسیار محبوب بود در سال سوم هجری درگذشت. پیامبر که او را همچون مادر خویش می دانست از رحلتش بسیار اندوهگین شد و گریست، مورخان می گویند: «صلی علیها و تمرغ فی قبرها و بکی؛ پیامبر بر او نماز خواند و در قبرش خوابید و بر او گریست.»
7-وقتی در جنگ احد حمزه به شهادت رسید پیامبر بسیار غمگین شد: «لما رای النبی حمزه قتیلا بکی فلما رای ما مثل به شهق؛ پیامبر چون پیکر خونین حمزه را یافت گریست و چون او را مثله شده دید با صدای بلند گریه سرداد.»
8- در رحلت عثمان بن مظعون صحابی وفادارش اندوهگین شد، آورده اند: «ان النبی صلی الله علیه و آله قبل عثمان بن مظعون وهو میت و هو یبکی؛ پیامبر بر جنازه او بوسه زد و گریست.»
9-پیامبر پس از برگشتن از غزوه حمراء الاسد به دیدار خانواده سعد بن ربیع یکی از شهدای جنگ احد رفت و از حماسه و جانبازی سعد یاد کرد، خانواده سعد نیز با شنیدن سخنان پیامبر گریستند و اشک از چشمان حضرت سرازیر شد و آنان را از گریستن نمی نکرد.
نه تنها شخص پیامبر در داغ عزیزان عزادار می شد و می گریست بلکه توصیه بر گریه می کرد.
10-پس از پایان نبرد احد رسول اکرم(ص) راهی شهر مدینه شد، در آن هنگام زنان انصار در سوگ شهیدان خود می گریستند، پیامبر با شنیدن مویه عزاداران از شهادت و غربت عمویش حمزه یاد کرد و فرمود: «لکن حمزه لابواکی له؛ اما عمویم حمزه گریه کننده ندارد.»
اصحاب از این جمله فهمیدند که پیامبر دوست دارد که حمزه هم گریه کننده داشته باشد تا خواهرش صفیه احساس غربت نکند. لذا بعد اندکی صدای ناله و گریه زنان انصار بلند شد که برای حمزه می گریستند.
11-پس از شهادت جعفربن ابی طالب در جنگ موته پیامبر به خانه او رفت و با حضور خویش تسلی دل خاندان او گردید، آن حضرت به هنگام خروج چنین فرمود: «علی مثل جعفر فلیبک البواکی؛ باید گریه کنندگان بر همچون جعفر بگریند.»
12- روزی رسول خدا در تشییع جنازه یکی از مسلمان حضور یافتند و عمر نیز به همراه ایشان حرکت کرد. عمر تا صدای گریه زنان را شنید برآشفت و آنان را از گریستن نهی کرد، رسول خدا رو به عمر کرد و فرمود: «یا عمر دعهن فان العین دلمقه و النفس مصابه و العهد قریب؛ ای عمر کاری به آنان نداشته باش بگذار بگریند همانا که چشم گریان است و نفس مصیبت زده است و پیوند با تازه درگذشته بسیار نزدیک.»
با این دلایل تردیدی در جواز مشروعیت عزاداری باقی نمی ماند.

تحریم عزاداری چرا؟
لیکن برخی از عالمان اهل سنت سوگواری و گریه بر اموات را تحریم کرده و با آن مخالفت کرده اند، مستند آنها سخنی است که عمر از پیامبر اکرم(ص) نقل کرده است که: «ان المیت لیعذب ببکاء اهله علیه؛ به گفته سعید بن مسیب، عایشه به هنگام فوت پدرش ابوبکر مجلس سوگواری برپا نمود، چون خبر آن به عمر رسید وی دستور داد تا از آن جلوگیری کنند.
اما عایشه از دستور او سرپیچی کرد، عمر هشام بن ولید را مامور ساخت تا نزد عایشه رفته و با زور شلاق از نوحه و گریه عزاداران جلوگیری نماید زنان چون از ماموریت هشام آگاه شدند مجلس را ترک کرده و پراکنده شدند آن گاه عمر این سخن را خطاب به آنان گفت: «می خواهید با گریه خود ابوبکر را عذاب کنید همانا مرده با گریه نزدیکان خویش عذاب می شود». در نقد این استدلال نکات ذیل گفتنی است:
1-این حدیث از «عمر» است نه از پیامبر(ص)
«نووی شارح صحیح مسلم» می گوید:
روایت فوق از نظر عایشه پذیرفته نشده او به راویان آن نسبت فراموشی و اشتباه می دهد زیرا خلیفه دوم و پسرش عبدالله این روایت را به صورت صحیح از پیامبر نگرفته اند چنان که ابن عباس می گوید: این روایات سخن خلیفه است نه سخن پیامبر.(16)
2- بر فرض آنکه حدیث از پیامبر نقل شده باشند براساس معیاری که خود حضرت داده است پذیرفتنی نیست. چون روایتی پذیرفتنی است که با قرآن در تعارض نباشد، این روایت با قرآن در تعارض است، چون قرآن می فرماید: «ولا تزر وازره و زر اخری؛ هیچ گناهکاری بار گناه دیگری را بر دوش نمی کشد».
در عذاب افتادن میت به وسیله گریه شخص دیگر چه معنایی جز کشیدن بار گناه دیگری دارد؟
3-بر فرض صحت روایت، روایت را می توان به گونه ای دیگر معنا کرد: این معنا را با روایتی از اهل سنت می آوریم. ابو داود در سنن به نقل از عروه بن زبیر و او از عبدالله بن عمر آورده است که جمله «ان المیت لیعذب ببکاء اهله علیه» از رسول خداست وقتی ماجرا به عایشه رسید گفت: وقتی پیامبر از کنار قبر فرد یهودی می گذشتند فرمودند صاحب این قبر معذب است در حالی که بستگانش برای او می گریند.
4-اگر این حدیث را عمر از پیامبر نقل کرده چرا خود به آن عمل نکرده است زیرا آورده اند:
«هنگامی که خبر مرگ نعمان بن مقرن المزنی به عمر رسید عمر از منزل خارج شد بر بالای منبر رفت و این خبر را به مردم رساند آن گاه دست خود را به روی سرگذاشت و گریست.
نیز آورده‌اند:
«برادر عمر زیدبن خطاب درگذشت و دوست او از قبیله بنی عدی بن کعب به مدینه آمد وقتی چشم عمر به او افتاد اشک از دیدگانش جاری شد و گفت زید را وانهادی و نزد من آمدی.»
روایت دیگری که قائلان به تحریم عزاداری به آن استناد می کنند این است که از عایشه نقل شده است که با رسیدن خبر شهادت جعفربن ابی طالب، زید بن حارثه و عبدالله بن رواحه آثار حزن و اندوه در سیمای پیامبر نمایان شد، من از گوشه ای او را که نشسته بود نظاره می کردم در آن حال مردی به حضور ایشان رسید و گفت: ای رسول خدا زنان بر جعفر گریه می کنند. پیامبر فرمود: «فارجع الیهن فاسکتهن فان ابین فاحت فی وجوههن التراب؛ برگرد و آنان را ساکت ساز اگر آرام نشدند خاک بر صورتشان بپاش».
در نقد این استدلال نیز این نکات گفتنی است:
1-در سند این روایت شخصی به نام محمد بن اسحاق بن یسار بن خیار وجود دارد که در نزد محدثان اهل سنت و علمای علم رجال آن طایفه مورد اعتماد نیست و آنان روایت ذکر شده توسط او را ضعیف و جعلی می دانند.»
2-این روایت با دهها روایت دیگری که در این زمینه از پیامبر به ویژه در خصوص حادثه شهادت جعفر رسیده در تعارض است و آنها مشهورند و این روایت شاذ و گرفتنی نیست.
به این ترتیب این واقعیت بر مسند نشست که اصل عزاداری مشروعیت دینی داشته و هیچ دلیل قابل قبولی بر منع از آن نیست.

عزاداری بر سیدالشهدا(ع) و ریشه قرآنی آن
حال که مشروعیت اصل عزاداری اثبات شد می گوییم که عزاداری بر سالار شهیدان ابی عبدالله(ع) نه تنها جایز بلکه برپایی آن یک ارزش بزرگ است زیرا:

الف: تعظیم شعائر
1-عزاداری بر امام حسین(ع) مصداق بارز تعظیم شعائر است. شعائر به معنای علامت و نشانه است، شعائر الله یعنی نشانه های الهی، نهضت سیدالشهداء از شعائر بی تردید دین است. این نهضت بود که دین را پر آوازه کرد و تا قیامت دین وامدار سالار شهیدان است. بنابراین: عزاداری بر سیدالشهداء بزرگداشت شعائر دین است.
2- قرآن تعظیم شعائر الهی را از نشانه های تقوای دل می داند «ومن یعظم شعائر الله فانها من تقوی القلوب؛ آن کس که شعائر الهی را بزرگ دارد، این بخشی از تقوای قلب است».
مفسران در مصداق این شعائر مطالبی گفته اند:
1-برخی گفته اند شعائر، قربانی حج است که علامت گذاری شده باشد.
2-برخی عقیده دارند که شعائر تمام مناسک و اعمال حج است.
3-برخی می گویند شعائر موضع و جایگاه اعمال و عبادات حج است.
4-گروهی دیگر می گویند شعائر به معنای نشانه های دین و طاعت خداوند است.
اطلاق لفظ «شعائر» معنای چهارم را تایید می کند بنابراین هر چیزی که نشانه دین باشد شعائر است. و سه معنای دیگر از جمله برپایی عزای سالار شهیدان از جمله مصادیق تعظیم شعائر الهی است که به عنوان یک ارزش مطرح است. مرحوم علامه طباطبایی در تفسیرالمیزان می فرمایند: «والشعائر هی العلامات الداله و لم یقید بشی مثل الصفا و المروه غیرذلک فکل ما هومن شعائر الله و آیاته و علاماته المذکره له فتعظیمه من تقوی الله و یشمله جمیع الایات الامره بالتقوی؛ شعائر عبارت است از نشانه هائی که انسان را به سوی خدا راهنمایی می کند و منحصر به صفا و مروه و مانند آن نمی شود بنابراین هر نشانه ای که انسان را به یاد خدا بیندازد تعظیم آن موجب تقوای الهی می گردد و تمام نشانه ها را در برمی گیرد.»
3-نتیجه آنکه برگزاری عزای سالار شهیدان نشانه تقوای الهی بوده و استحباب ویژه دارد.

ب- موده فی القربی
عزاداری بر سیدالشهداء امام حسین مصداق «مودت قربی» است که مزد رسالت است!
«قل لا اسئلکم علیه اجرا الا الموده فی القربی؛ بگو اجری بر رسالت از شما طلب نمی کنم مگر دوستی اهل بیتم.»
دوستی نشانه دارد. دوست در شادی دوستش شاد است و در اندوهش اندوهگین است. در روایتی از حضرت امیرمومنان علی(ع) آمده است: «خداوند متعال ما را از میان بندگان خویش برگزید و برای ما پیروانی انتخاب نمود که همواره در شادی و غم ما شریک اند و با مال و جانشان به یاری ما می شتابند، آنان از مایند و بسوی ما خواهند آمد.»
حضرت امام رضا(ع) به پسر شبیب فرمود: «اگر دوست داری که همنشین ما در بهشت باشی در غم و اندوه ما اندوهناک و در شادی ما شادمان باش و ولایت ما را بپذیر چه آنکه اگر کسی سنگی را دوست بدارد روز قیامت با آن محشور می گردد.»
اشکی که در مجالس عزای ابی عبدالله ریخته می شود نماد خالص ترین ابراز عشق به سالار شهیدان، همان که پیامبر فرمود: حسین از من است و من از حسینم. می باشد. پیام این اشک این است که حسین جان آنقدر ترا دوست دارم که هیچ چیز جز این قطره زلال اشک نمی تواند آن را به تصویر بکشد، قلم نمی تواند، بیان نمی تواند! هنر نمی تواند! فقط اشک می تواند. این اشک، پیوند هدفی هم دارد.
اصولا گریه و جریان قطره های اشک از چشم که دریچه قلب آدمی است چهارگونه است:
1-گریه های شوق: گریه مادری که از دیدن فرزند دلبند گمشده خویش پس از چندین سال سرداده می شود، این گریه شوق است.
2-گریه های عاطفی : اشکی که به هنگام مشاهده منظره کودک یتیمی که در آغوش مادر در یک شب سرد زمستانی از فراق پدر جان می دهد از چشم جاری می شود گریه عاطفی است.
3-گریه پیوند هدف: گاهی قطره های اشک پیام آور هدف هاست آنها که می خواهند بگویند: با مرام امام حسین(ع) همراه و با هدف او هماهنگ و پیرو مکتب او هستیم. ممکن است این کار را با دادن شعار آتشین، یا سرودن اشعار و حماسه ها ابراز دارند، اما گاهی ممکن است آنها ساختگی باشد ولی آن کس که احیانا با شنیدن این حادثه جانسوز قطره اشکی از درون دل بیرون می فرستد صادقانه ترین حقیقت را بیان می کند. این قطره اشک اعلان وفاداری به اهداف مقدس یاران امام حسین و پیوند دل و جان با آنهاست، اعلان جنگ با بت پرستی و ظلم و ستم، اعلان بیزاری از آلودگی هاست.
4- گریه ذلت و شکست: گریه افراد ضعیف و ناتوانی که از رسیدن به اهداف خود وامانده اند و روح و شهامتی برای پیشرفت در خود نمی بینند می نشینند و عاجزانه گریه سر می دهند.
گریه در عزای سالار شهیدان از این گریه بدور است و حاشا که چنین گریه ای در شان ساحت مقدس ابی عبدالله الحسین(ع) باشد که او امام عزیزان تاریخ است.

ج- فریاد علیه ستم
مجلس عزای ابی عبدالله فریاد پرخروش ظلم ستیزی است آن هم ظلمی بی نظیر در تاریخ بشریت، پسر پیامبر را دعوت کردن، لب تشنه کشتن، عزیزانش را به اسارت بردن، خیمه ها را به آتش کشیدن، اسب بر بدن عزیز خدا تاختن و... و... در کجای تاریخ این همه ظلم یکجا سابقه دارد؟ باید علیه آن فریاد برآورد، مجلس عزای ابی عبدالله همان فریاد است، تریبونی است که از آغاز این حادثه دردناک تاکنون نگذاشته است که این ظلم فراموش شود و در کنار آن به احیاء اهداف ابی عبدالله پرداخته است.
«لا یحب الله الجهر بالسو. من القول الامن ظلم؛ خداوند متعال فریاد زدن به بدگویی را دوست ندارد جز برای کسانی که مورد ستم قرار گرفته اند.»
از این آیه استفاده می شود که خداوند متعال نه تنها به مظلومان اجازه فریاد و افشاگری داده بلکه چنین فریادی محبوب ذات اقدس الهی قرار گرفته است.

عزاداری در سیره معصومین
سیره و سنت قولی و فعلی معصومین علیهم السلام بر برپایی عزاداری ابی عبدالله به عنوان یکی از راههای احیاء نهضت ابی عبدالله الحسین(ع) بوده است. هم سفارش به عزاداری بر سالار شهیدان داشتند هم خود مجلس عزا برپا می کردند. امامان شیعه برای حفظ مکتب، روشهای مختلفی داشتند «روشی که پس از شهادت سیدالشهداء به عنوان روش «استراتژیک» بود احیاء نهضت ابی عبدالله(ع) بود. با روشهای مختلف:
الف: دعوت شاعران به سرودن شعر در عزاداری ابی عبدالله(ع).
ب- سفارش به زیارت سالار شهیدان.
ج- تأکید بر استحباب سجده بر تربت امام حسین(ع)
د- استحباب گریستن و گریاندن و حالت گریه کننده به خود گرفتن در عزای امام حسین
هـ- دعوت به برپایی مجلس عزا برای امام حسین و برپا داشتن مراسم عزای حضرت از سوی خود آنان.
در روایتی از حضرت امام رضا(ع) رسیده است:
«من تذکر مصابنا و بکی لما ارتکب منّا کان معنا فی درجتنا یوم القیامه و من ذکّر بمصابنا فبکی و ابکی لم تبک عینه یوم تبکی العیون و من جلس مجلساً یحیی فیه امرنالم یمت قلبه یوم تموت القلوب؛ آن کسی که مصائب ما را به یاد آورد و بر مصائب ما بگرید، در قیامت با ما و در درجه ای که ما هستیم خواهد بود و کسی که مصیبت ما را به یاد دیگران بیندازد و خود بگرید و دیگران را بگریاند روزی که چشمها گریان است چشم او گریان نخواهد بود. و کسی که در مجلسی بنشیند که امر ما (مکتب ما) در آن احیاء می گردد، روزی که دلها می میرد قلب او نمی میرد».
در سیره معصومان می بینیم در خفقانی ترین شرائط برای امام حسین مجلس عزا برپا می کردند و گاه مجلس عادی را هم تبدیل به مجلس عزای امام حسین(ع) می ساختند.
امام سجاد(ع) در طول 53سال امامت خویش در هر شرائطی کربلا و عاشورا را بیاد می آورد.
امام صادق(ع) فرمود: «بکی علی بن الحسین عشرین سنه و ما وعظ بین یدیه طعام الا بکی؛ امام سجاد بیست سال گریه کرد و هرگاه در جلو آن حضرت غذایی گذاشته می شد می گریست.»
هرگاه غذایی نزد حضرت گذاشته می شد چشمان مبارک حضرت پر اشک می شد، روزی یکی از خدمتگزاران آن حضرت گفت: یابن رسول الله آیا هنوز زمان پایان حزن و اندوه شما فرا نرسیده؟ حضرت فرمود: یعقوب دارای دوازده فرزند بود خداوند یکی از آنان را از جلوی چشمش پنهان نمود درحالی که فرزندش زنده بود، چشمان یعقوب از اندوه سفید شد اما من در جلو چشمم شاهد بودم پدرم، برادرم، عمویم، هفده تن از اهل بیتم و گروهی از یاران پدرم را به قتل رساندند سرهایشان را از تن جدا کردند چگونه اندوه من پایان می پذیرد.»
«مالک جهنی می گوید امام باقر(ع) درباره روز عاشورا فرمود: «در روز عاشورا برای امام حسین زاری کرده و بگریید و اهل خانه را هم امر به گریستن به حضرت کنید، در خانه خود برای حضرت مجلس عزا برپا کرده و داغ خویش را ابراز کنید و ضمن دیدار و ملاقات همدیگر بر آن حضرت گریه کنید و یکدیگر را در داغ امام حسین(ع) تعزیت دهید و هرکس این عمل را انجام دهد برای او در نزد خدا ثواب دوهزار حج و عمره و جهاد در رکاب رسول خدا و امامان راشدین را ضمانت می کنم.»
راوی می گوید محضر امام صادق(ع) بودیم یادی از امام حسین بن علی کردیم، حضرت گریه کرد ما هم گریه کردیم، سپس حضرت سرش را بلند کرد و فرمود امام حسین(ع) فرمود: «من کشته اشکهایم هیچ مؤمنی مرا یاد نمی کند مگر آنکه می گرید.»
در روایتی آمده است روزی که نام امام حسین(ع) برده می شد تا شب لبخندی بر لبان حضرت صادق نبود.
زید شحام می گوید همراه جماعتی از اهل کوفه در خدمت امام صادق(ع) بودیم یکی از شعرای عرب بنام جعفربن عفان وارد شد. آن حضرت او را احترام نموده و در نزدیک خود جای داد، آن گاه فرمود ای جعفر! او عرض کرد لبیک! حضرت فرمود به من گفته اند تو اشعار نیکی درباره امام حسین(ع) سروده ای؟ عرض کرد، آری. حضرت فرمود: اشعارت را بخوان. او شعر می خواند و امام و اطرافیان می گریستند به گونه ای که قطرات اشک بر صورت و محاسن آن حضرت جاری بود، سپس امام فرمود:
«یا جعفر والله لقد شهدت ملائکه الله المقربین ها هنا یسمعون قولک فی الحسین و لقد بکواکما بکینا او اکثر...؛ ای جعفر فرشتگان الهی در این مجلس حاضر شدند و شعرت را شنیدند و گریه کردند همان گونه که ما گریه کردیم بلکه بیش از ما گریستند...»
امام رضا علیه السلام فرمود: «کان ابی اذا دخل المحرم لایری ضاحکاً و کانت الکأبه تغلب علیه حتی تمضی منه عشره ایام فاذا کان یوم العاشر منه کان ذالک الیوم یوم مصیبته و حزنه و بکائه؛ با فرا رسیدن ماه محرم پدرم موسی بن جعفر(ع) با چهره خندان دیده نمی شد و حزن و اندوه سراسر وجودش را فرا می گرفت تا روز دهم فرا می رسید آن روز روز مصیبت، اندوه و گریه آن حضرت بود.»
دعبل خزاعی شاعر بزرگ اهل بیت می گوید: در ایام محرم بر امام رضا(ع) وارد شدم حضرت فرمود دوست دارم برای من شعر بخوانی، این روزها روز حزن و اندوه ما اهلبیت و شادی دشمنان ما بویژه بنی امیه است، پس از آن امام رضا برخاست پرده ای را برای حضور خانواده در مصیبت جدّشان حسین آویزان کردند سپس فرمودند دعبل برای حسین مرثیه بخوان تا زنده ای یار و مدیحه سرای ما هستی، آن گاه گریستم به گونه ای که قطرات اشک بر صورتم جاری شد و این شعر را سرودم که: افاطم لوخلت الی آخر، امام رضا(ع) گریست و به همراه حضرت خانواده و فرزندان حضرت گریستند. اینها تنها گوشه ای از رفتار و گفتار معصومین در رابطه با عزاداری سالار شهیدان بود. لیکن باید تاریخ عزاداری بر سیدالشهداء را بسیار دیرینه دید و حداقل آنکه اولین برپا کننده عزای حضرت، رسول الله(ص) در روز ولادت حضرت و... و... بوده است. که تفصیل آن به درازا می کشد.

نقش مجالس عزاداری
مجالس عزاداری ابی عبدالله الحسین(ع) در طول تاریخ تریبونی گسترده برای معرفی اسلام ناب محمدی در پرتو نهضت آن حضرت بوده است.
این مجالس نقشی اساسی در احیاء نهضت ابی عبدالله(ع) و تبیین آرمانهای بلند آن شهید سرفراز داشته است، می توان این مجالس را از مصادیق شجره طیبه قرآنی نامید که قرآن ذکر می کند: «آیا ندیدی چگونه خداوند کلمه طیبه را به درخت پاکیزه ای تشبیه کرده که ریشه آن در زمین ثابت و شاخه آن در آسمان است، هر زمان میوه خود را به اذن پروردگارش می دهد و خداوند برای مردم مثلها می زند شاید متذکر شوید و پند گیرید.»
شجره طیبه ای که در این آیه شریفه مشبه به قرار گرفته این ویژگیها را دارد:
1- موجودی است پاک و طیب از هر جهت
2- دارای نظام حساب شده است، اصل و فرع دارد.
3- اصل و ریشه آن ثابت و مستحکم است.
4- شاخه های این شجره طیبه در یک محیط پست محدود نیست بلکه بلند آسمان جایگاه اوست.
5- این شجره طیبه پربار است.
6- در هر فصل میوه می دهد.
7- میوه و دانش به اذن خداوند است.
مهم این نیست که آیا این شجره طیبه وجود خارجی دارد یا نه، مهم این وجه شباهت هاست، زیرا که تشبیهات زیادی در زبان های مختلف داریم که اصلاً وجود خارجی ندارد مانند: مثلاً می گوییم قرآن همچون آفتابی است که غروب ندارد درحالی که می دانیم آفتاب همیشه غروب دارد و یا اینکه هجران من همچون شبی است که پایان ندارد.
به هرحال هدف از تشبیه، مجسم ساختن حقایق و قرار دادن مسائل عقلی در قالب محسوس است.
این ویژگی‌ها را به خوبی در مراحل نهضت عاشورا و مجالس ابی عبدالله(ع) می توان دید.
ما میوه های شیرین این مجالس را از آغاز تاکنون فراوان دیده ایم. بقاء تشیع بویژه در ایران اسلامی مدیون این مجالس است. رضاخان را برای براندازی اسلام آوردند اما این مجالس حسینی بود که نگذاشت. فرزند خبیث او هم همین هدف را دنبال می کرد اما به برکت این مجالس نتوانست و به فضل خداوند نخواهند توانست، و راز آن همه تأکید اهل بیت علیهم السلام و اصرار آنها بر برپایی مجالس ابی عبدالله همین است که این مجالس است که از آرمانهای بلند سالار شهیدان پاسداری کرده و می کند و راز تأکید خلف صالح امامان، احیاگر آرمان بلند عاشورا در عصر و زمان ما امام خمینی(قدس سره) بر عزاداری سنتی و برپایی مجالس حسینی همین است:
«الان هزار و چهارصدسال است که با این منبرها، با این روضه ها، با این مصیبت ها، و با این سینه زنی ها حفظ کرده اند اسلام را... هر مکتبی تا پایش سینه زن نباشد، تا پایش گریه کن نباشد، تا پایش سر و سینه زن نباشد حفظ نمی شود...»
مجالس حسینی به حق مصداق «بوستان های بهشتی» است که در روایات آمده است: «عن رسول الله صلی الله علیه و آله ارتعوا فی ریاض الجنه قالوا یا رسول الله و ماریاض الجنه قال مجالس الذکر؛ در باغ های بهشت گردش کنید (از آنها بهره مند گردید) عرض کردند ای رسول خدا باغ های بهشت چیست؟ فرمود: مجالس ذکر و یاد خداوند»
نیز فرمود:
«اذا رأیتم روضه من ریاض الجنه فارتعوا فیها قیل یا رسول الله و ماریاض الجنه فقال مجلس المؤمنین؛ هرگاه باغی از باغ های بهشت را دیدید از آن بهره مند گردید عرض شد ای پیامبر خدا باغ بهشت چیست؟ فرمود: مجلس مؤمنان.»
مجالس حسینی، هم مجالس یاد خداست و هم مجلس مؤمنان. مجالس حسینی گوهری نفیس و ارزشمند برای حفظ اسلام است، لذاست که رهزنان دین پیوسته با آن مخالف بوده و درصدد تخریب برآمدند.

تاریخ مخالفت با مجالس حسینی
اولین گروه مخالف با عزاداری و مجالس حسینی، بنی امیه که خود بانی جنایات و حادثه عاشورا بودند، می باشند. هشام بن عبدالملک بیش از سایر سلاطین اموی در این راه تلاش کرد، آنان تلاش کردند که روز عاشورا را روز جشن و شادی بسازند. «و هذا یوم فرحت به آل زیاد و آل مروان بقتلهم الحسین؛ این روز (عاشورا) روزی است که آل زیاد و آل مروان به خاطر کشتن امام حسین(ع) شاد بودند.» «ابن حجر» می گوید نخستین کسی که روز عاشورا در حضور عبدالملک بن مروان و گروهی از صحابه و تابعین جشن گرفت «حجاج بن یوسف ثقفی» بود آنگاه اعلام شد که یادآوری قتل و شهادت حسین و مصائب آن بر گویندگان و خطباء حرام است.
بعد از آنان «بنی العباس» این راه را دنبال کردند و نمک خورها و نمکدان شکن ها به نام محبت اهل بیت مردم را به سوی خود فراخواندند و همانند بنی امیه با اهل بیت علیهم السلام برخورد کردند. شاعر عرب ابوالعطاء سندی می گوید:
یا لیت ظلم بنی المروان دام لنا
و لیت عدل بنی العباس فی النار
یعنی ای کاش ظلم و ستم بنی مروان برایمان ادامه داشت و عدالت بنی العباس در آتش بود.
آنان کینه بی پایانی با سالار شهیدان ابی عبدالله(ع) داشتند. اولین اهانت به مرقد مطهر حضرت از سوی منصور عباسی و سپس فرزندش هارون صورت گرفت که دستور تخریب حرم امام حسین(ع) را صادر کردند و سپس در عصر متوکل که بیشترین جسارت ها به دستور او صورت گرفت.
مورخان نوشته اند: متوکل  بار ها دستور تخریب حرم حضرت، شخم زدن، آب رها کردن بر مرقد نورانی ابی عبدالله(ع) را صادر کرد.
در این سال متوکل دستور به نابودی حرم امام حسین(ع) و خانه های اطراف آن داد و دستور داد آنجا را شخم زدند و مردم را از زیارت امام حسین ممنوع ساخت، قبر را به کلی منهدم ساخت و گنبد و بارگاه حضرت تبدیل به یک بیابان صاف شد. متوکل معروف به دشمنی با اهل بیت بود، یعقوب بن سکیت شاعر و ادیب معروف می گوید: به خدا قسم اگر بنی امیه پسر دختر پیامبر را مظلوم کشتند بنی العباس هم همانند آنها عمل کردند و قبرش را منهدم ساختند. آنها متأسف بودند از اینکه نبودند تا در قتل حضرت شریک باشند و آنرا با برخورد با استخوان های أبی عبدالله علیه السلام جبران کردند.»
صاحب مقاتل الطالبین که از مورخان اهل سنت است نوشته که متوکل این جسارت ها را توسط فردی بنام «دیزج» که یهودی الاصل بوده به انجام رسانده است. این جسارت در دوره موفق عباسی در سال 269 و در دوره المسترشد در سال 256 صورت گرفت که بسیاری از اشیاء گران قیمت آن مضجع نورانی به سرقت رفت.
در کنار این اهانتها برخورد شدید با زائران و مجالس حسینی هم بوده است.
و بعد از آن برخوردها با عزاداری سالار شهیدان در سیره جباران و قلدران دیگر همانند رضاخان و صدام و تکفیری های عصر ما همچنان ادامه دارد.
همسر رضاخان (که او هم زن فاسدی بود) می گوید: «حسینقلی خان اسفندیاری شوهر خواهرم که پزشک مخصوص رضا بود اعتقادی به حرف های مذهبی نداشت و حتی با عزاداری امام حسین هم مخالف بود و می گفت در هیچ کجای دنیا مردم برای دشمنان خودشان عزاداری نمی کنند این عربها دشمن ملت ایران بوده اند و به ما حمله کرده اند و جان و مال و ناموس ایرانیان را مورد تعرض قرار دادند و از این قبیل حرف ها می زد. رضا این حرفها را می پسندید و می گفت: من نمی فهمم چرا مردم برای عربها عزاداری می کنند.»
او درپی این اعتقاد دستور أکید برای مبارزه با مجالس عزاداری که آن را موهومات می خواند صادر کرد.
در پرونده ننگین صدام این جلاد کم نظیر تاریخ برخورد با حرم سالار شهیدان نیز هست، در قصه انتفاضه شیعیان عراق صدام به بهانه مقابله با شیعیان توسط دامادش گنبد و حرم نورانی امام حسین(ع) را به توپ بست که البته هم دامادش سزای این جنایت ننگین و دیگر جنایات ننگین خود را دید، هم صدام! تازه این دنیاست، عذاب الیم در انتظار آنان است! در کنار هتک حرمت به حرم سیدالشهداء جسارت های فراوان به مجالس عزاداری و عزاداران داشت.
به این ترتیب نتیجه ای که از این مباحث درپی آن بودیم اینست که عزاداری سالار شهیدان از حقایق و واقعیات بی تردید دین ماست، تشکیک در این امر تشکیک در امر بدیهی است، مجالس عزای حسین، مجالس نورانی الهی است باید پیوسته بر شکوه آنها افزوده گردد ولی باید توجه داشت که همیشه گوهرهای نفیس در معرض خطر ربوده شدن و آسیب دیدن هستند، باید مراقب بود از این مجالس در سمت و سو و جهتی که سالار شهیدان می پسندد استفاده گردد.
پانوشتها در دفتر روزنامه موجود است.

نویسنده: آیت‌الله سیداحمد خاتمی

* ویژه‌نامه محرم و صفر خبرگزاری فارس/93

انتهای پیام/ک

   


دبیر تشکیلات اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان:
رژیم انگلیس منتظر قیام دانشجویان جهان بر علیه خود باشد/تصرف سفارت آغاز راه بود

خبرگزاری فارس: سید علی موسوی با بیان اینکه تصرف سفارت رژیم انگلیس در ایران توسط دانشجویان آغاز راه بود، گفت: آقایان انگلیسی منتظر اقدام مشابه دانشجویان ایرانی از سوی دانشگاهیان دیگر نقاط جهان باشند.

خبرگزاری فارس: رژیم انگلیس منتظر قیام دانشجویان جهان بر علیه خود باشد/تصرف سفارت آغاز راه بود

سید علی موسوی، دبیر تشکیلات اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس با بیان اینکه اقدام خودجوش و انقلابی دانشجویان در تصرف لانه جاسوسی انگلیس به حق ادامه خط انقلاب دوم ایران است، گفت: خشم مقدسی که از ناحیه دانشجویان برخاست و روباه پیر را گرفتار خود کرد رعب و وحشت به دل کفار و ظالمین انداخت.
 
موسوی ادامه داد: خشم مقدس و خودجوش دانشجویان به نمایندگی از دل تمامی ملت عدالتخواه و آزادی‌طلب ایران به تأسی از مقتدای خود و امام مظلومان شعار هیهات من‌الذله را بازگو کرد و جنبش دانشجویی به انگلیس و متحدانش اعلام کرد که این ابتدای کار است و اینجا با غوغاسالاری و جوسازی نمی‌توانند کاری از پیش ببرند زیرا ملت‌ها بیدار شده‌اند.

این فعال دانشجویی با اشاره به اینکه دولت و حکومت سلطنتی انگلیس از درون شروع به پوسیدن کرده و امروز مردم آزادی‌خواه انگلیس هم به جمع دانشجویان و ملت ایران بر ضد نظام سرمایه‌داری قیام کرده‌اند، اظهار داشت: دولت انگلیس بداند که با بیرون کشیدن سفیر خود و اخراج سفیر ایران از این کشور هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و این کشور بحران زده به واسطه قطع ارتباط با ایران صدمات بیشتری ‌بر پیکره خود و مردمش می‌زند.

موسوی با بیان اینکه انگلیس همچون ماجرای ساختگی میکونوس به زودی با لابه و التماس خواستار این خواهد شد که سفیرش ‌به ایران بازگردد، گفت: اما این بار با دفعات غرب قضیه متفاوت است و انگلیس برای همیشه از ایران رانده شد و آنان همان خواسته‌ و مطالبه چند ساله ملت ایران را خود تحقق بخشیدند.

وی خاطر نشان کرد: رژیم انگلیس بداند که این تازه آغاز راه بود و منتظر مشت‌های محکم دیگری از جانب جریان دانشجویی جهان اسلام و دیگر نقاط جهان باشند تا بازتاب این حرکت زشت خود را در کشورهای دنیا ببینند.

دبیر تشکیلات اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان خطاب به دانشگاهیان دیگر کشورهای جهان گفت: از جنبش دانشجویی غیور، عدالتخواه و آزادیخواه جهان اسلام و دیگر کشورهای جهان می‌خواهیم که بر ضد نظام سلطه و شرور در دنیا ایستادگی کنند و سفارتخانه‌های رژیم صهیونیستی ، آمریکا و انگلیس را همچون جوانان غیرتمند ایرانی در کشورشان تعطیل کنند و اجازه ندهند کشورشان زیر سلطه بیگانگان باقی باشد.
انتهای پیام/

   


بیانیه جبهه پایداری به مناسبت روز مجلس
باید از خدمات مجلس قدردانی و آسیب‌های آن نیز کالبدشکافی شود

خبرگزاری فارس: جبهه پایداری در بیانه‌ای ضمن گرامیداشت روز مجلس اعلام کرد که مجلس دوره‌ی هشتم بارها در دفاع از انرژی هسته‌ای، در مقابل زیاده خواهی های آمریکا و خباثت های انگلستان شجاعانه ایستاد و مواضع استکبار ستیزانه‌ی دولت را مورد حمایت قرارداد و این جای قدردانی دارد. بایداز خدمات مجلس قدردانی و آسیب ها آن نیز کالبدشکافی شود.

خبرگزاری فارس: باید از خدمات مجلس قدردانی و آسیب‌های آن نیز کالبدشکافی شود

به گزارش خبرگزاری فارس، جبهه پایداری انقلاب اسلامی به مناسبت "روز مجلس" طی صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: مجلس دوره‌ی هشتم بارها در دفاع از انرژی هسته‌ای، در مقابل زیاده خواهی های آمریکا و خباثت های انگلستان شجاعانه ایستاد و مواضع استکبار ستیزانه‌ی دولت را مورد حمایت قرارداد و این جای قدردانی دارد. بایداز خدمات مجلس قدردانی و آسیب ها آن نیز کالبدشکافی شود.  


* متن کامل این بیانیه به شرح ذیل است:

مجلس در رأس امور است - امام خمینی(ره)
مجلس در نظام جمهوری اسلامی مظهر اراده ی مردم مهمترین نهاد نقش آفرین مردم در سرنوشت خودشان هست. مجلس باید عصاره ی فضایل ملت باشد. ملتی که همواره در راه آرمان های انقلاب اسلامی جانفشانی کرده اند و در این راه سختی ها کشیده اند. ملتی که برای رسیدن به آرمان های امام خمینی از هیچ تلاشی فروگذاری نکرده اند. و برای حفظ انقلاب اسلامی در رکاب مولا و مقتدایشان امام خامنه ای صلابت و استقامت خود شجاعانه ایستاده اند.

سال روز شهادت مدرس روز مجلس اعلام شده است. انتخاب این مناسبت هم معنادار است و هم پیام آور. چه اینکه مدرس الگوی بی بدیلی برای نمایندگان همه ی ادوار مجلس خواهد بود. مدرس تنها نماینده ای بود که در مقابل اولتیماتوم دولت روس ایستاد و به نمایندگان جرأت داد تا اولتیماتوم را رد کنند.

مدرس نماینده ای بود که در اوج نفوذ انگلیس در ایران با صلابت تمام در برابر قرارداد استعماری 1919 انگلیس ایستاد تا جایی که سفیر انگلیس او را مهم ترین شخصیت مخالف قرار داد معرفی کرد. مدرس صاحب بصیرتی بود که آینده ی رضاخان را دقیق تحلیل و تصریح می کرد: سگ نگهبان اگر صبح گاهان پای بچه ی صاحبخانه را گاز بگیرد بهتر است سر شب او را بیرون کرد.

این همان زمانی بود که بسیاری از نمایندگان مجلس تحت تأثیر سرکوب ناامنی های رضاخان شیفته ی وی شده بودند. مدرس شخصیتی بود که در طول دوره ی نمایندگیش نه از حقوق ویژه ای برخوردار شد، نه خشتی بر خشتی نهاد، نه کاخی برافراشت، نه مالی اندوخت، نه به کانونهای قدرت وصل شد و نه به کانونهای ثروت، او زاهدانه آمد و زاهدانه نیز رفت. به همین جهت بود که امام خمینی به مردم توصیه کردند که «سعی کنید مثل مدرس را انتخاب کنید»

امام خمینی در لزوم نمایندگانی چون مدرس فرمودند: «اگر در هر شهری و استانی چند نفر مؤثر افکار مثل مرحوم مدرس شهید را داشتند، مشروطه به طور مشروع و صحیح پیش می رفت و قانون اساسی با متمم آن که مرحوم حاج شیخ فضل الله در راه آن شهید شد دستخوش افکار غربی و دستخوش تصرفاتی که در آن شد نمی گردید، و اسلام عزیز و مسلمانان مظلوم ایران آن رنج های طاقت فرسا را نمی کشیدند».
 
امام خمینی علت عظمت مدرس را در خودساختگی وی می دانستند و فرمودند: «یک سید خشکیده ی لاغر لباس کرباسی.... من یک روز رفتم درس ایشان، مثل اینکه هیچ کاری ندارد، فقط طلبه ای است دارد درس می دهد. این طور قدرت روحی داشت در صورتی که آن وقت در کوران آن مسائل سیاسی بود... من مجلس آن وقت را هم دیده ام. کانّه مجلس منتظر بود که مدرس بیاید، با اینکه با او بد بودند، ولی مجلس کانّه احساس نقص می کرد وقتی مدرس نبود... این برای چه بود؟ برای اینکه یک آدمی بود که نه به مقام اعتنا می کرد و نه به دارایی و امثال ذالک، هیچ اعتنایی نمی کرد. نه مقامی او را جذبش می کرد».

اینک درآستانه‌ی انتخابات مجلس شایسته است از خدمات مجلس قدردانی و آسیب ها آن نیز کالبدشکافی شود. مجلس دوره‌ی هشتم بارها در دفاع از انرژی هسته‌ای، در مقابل زیاده خواهی های آمریکا و خباثت های انگلستان شجاعانه ایستاد و مواضع استکبار ستیزانه‌ی دولت را مورد حمایت قرارداد و این جای قدردانی دارد.

مجلس هشتم با تصویب لوایحی مانند هدفمند کردن یارانه ها دست دولت را در خدمت رسانی بازگذاشت و زمینه های خدمت رسانی را مهیا کرد.
با این حال مجلس هشتم با تصویب طرح هایی مانند وقف دانشگاه آزاد اسلامی، کاستن تعرفه ی واردات اتومبیل و تأنی در حذف تبصره ی 3 ماده ی 71 قانون خدمات کشوری(قانون دائمی شدن حقوق مدیران عالی نظام)، دل مؤمنان را رنجاند و جا دارد که مورد آسیب شناسی قرار گیرد.

یکی ازآسیب های قانون گذاری مجلس هشتم تصویب انبوه قوانین غیرقابل اجرا بود. قانون و قانون گذاری با قوانین متقن، کارشناسی شده و قابل اجرا اعتبار پیدا می کند و به عبارتی باید بر کیفیت قوانین افزود نه بر کمیت آنها. بی شک یکی از آسیب ها را باید در فرآیند قانون گذاری جستجو کرد که البته راه حل آن استفاده ی نهادینه از کارشناسان، دانشمندان، حقوق دانان و صاحبان تجربه در اجرای قوانین است

از انتظارات رهبری و مردم از مجلس هشتم زمینه سازی برای خدمت رسانی بیشتر قوه مجریه توسط قوه ی مقننه بود از جمله تدابیر مقام معظم رهبری در ابتدای مجلس هشتم این بود که دولت و مجلس برای خدمت رسانی بیشتر به مردم، حل مشکلات کشور و داشتن هماهنگی لازم در تصویب قوانین و اجرای آنها، و برای حل موارد اختلافی و اجرای آنها، همراهی لازم را با هم داشته باشند و برای حل موارد اختلافی فرمودند؛ هیأتی مشترک از مجلس و دولت مسائل اختلافی را بررسی و همگی بر تصمیمات نهایی گردن نهند. از مجلس هشتم انتظار می رود که در مدت باقی مانده تشکیل این هیأت را عملی کند تا این سنت حسنه بنام آن ثبت گردد.

از انتظارات دیگر رهبری دوری نمایندگان از کانون های قدرت و ثروت بود. برای پاسخ مثبت نمایندگان به این سفارش به حق رهبری لازم است تا به سرعت قانون نظارت بر نمایندگان اجرایی و هیأتی مرکب از نمایندگانی که در مدت سه سال گذشته امتحان خود را پس داده اند تشکیل تا طرحی قانونی را به مجلس پیشنهاد دهند که از حضور نمایندگان وابسته به قدرت و ثروت ممانعت به عمل آید.

در پایان از ملت فداکار و ولایی ایران می خواهیم که ضعفهای مجلس نه تنها نباید آنها را از حضور در انتخابات دلسرد کند، بلکه باید با احساس مسئولیت بیشتر برای مجلس ولایی، ساده زیست، استکبار ستیز، با استقامت در مقابل فشارها، مستقل، دلسوز، مدافع منافع مردم، انقلابی و حق گرا تلاش کنند و با جدیت تمام خود را برای حضور حداکثری آماده کنند.

بی شک حضور حداکثری مردم مشت محکمی بر دهان یاوه سرایان مستکبر و پاشیدن خاک ناامیدی به چشم دشمنان حسودی خواهد بود که همواره چشم به کاستن پشتوانه ی مردمی نظام دوخته اند.
انتهای پیام/

   


/ تقوا فراتر از اخلاق - 2 /
پناهیان: اخلاق بدون تقوا، سخت‌ترین ضربه‌ها را به اهلبیت زده است

خبرگزاری فارس: تقوا با اخلاق متفاوت است. اگر کسی به اخلاقِ صرف توصیه کرد به گونه‌ای که اخلاق او رنگ و بوی تقوا نداشت، نباید فریبِ او را بخوریم چرا که او در واقع دارد بزرگ‌ترین ضربه را به دین می‌زند. در طول تاریخ کسانی که سخت‌ترین مبارزه را با اهل بیت(ع) داشته‌اند از طریق قرآن این مبارزه را صورت داده‌اند چون قرآن نزدیک‌ترین چیز به عترت است.

خبرگزاری فارس: پناهیان: اخلاق بدون تقوا، سخت‌ترین ضربه‌ها را به اهلبیت زده است

اشاره

آنچه در ادامه می خوانید خلاصه ای از سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان در شب دوم محرم دانشگاه امام صادق (ع) با موضوع " تقوا فراتر از اخلاق" است. این مراسم هر شب از ساعت 18:30 در مسجد دانشگاه امام صادق (ع) واقع در بزرگراه شهید چمران، پل مدیریت برگزار می شود. لازم به یادآوری است مشروح این سخنرانی هر روز ساعت 6:30 صبح از شبکه 3 سیما پخش می شود.

در جامعۀ دینی ایمان فراوان است، لذا ملاک ارزش‌گذاری تقواست، نه ایمان

*  بعد از شکل گرفتن جامعۀ دینی، طبیعتاً بی‌ایمانی از رونق می‌افتد و ازآنجایی که ایمان یک امر به شدت فطری است، به سرعت رواج پیدا می‌کند. وقتی جامعۀ ایمانی شکل گرفت، وارد مرحلۀ دیگری می‌شویم که سخت‌تر از مرحلۀ قبل است و در این مرحله مفهومی به نام «تقوا» به صورت بسیار پررنگی مطرح می‌شود. زمانۀ فعلی ما زمانه‌ای است که باید به تقوا پرداخت. الان در دوره‌ای به سر می‌بریم که ملاک و میزان ارزش‌گذاری تقواست. تقوا آن‌قدر موضوع مهمی است که در روایت داریم: «آخرین وصیت و سفارش همۀ انبیاء تقوا بوده است» و از سوی دیگر در قرآن می‌بینیم که اولین توصیۀ انبیاء نیز تقوا بوده است.

 اخلاق بدون تقوا، سخت‌ترین ضربه‌ها را به اهلبیت زده است

*    تقوا با اخلاق متفاوت است. (حداقل با تلقیِ عمومی که نسبت به اخلاق وجود دارد، متفاوت است). اگر کسی به اخلاقِ صرف توصیه کرد به گونه‌ای که اخلاق او رنگ و بوی تقوا نداشت،  نباید فریبِ او را بخوریم چرا که او در واقع دارد بزرگ‌ترین ضربه را به دین می‌زند. در طول تاریخ کسانی که سخت‌ترین مبارزه را با اهل بیت(ع) داشته‌اند از طریق قرآن این مبارزه را صورت داده‌اند چون قرآن نزدیک‌ترین چیز به عترت است. حتی در روایت داریم که عده‌ای بعد از ظهور، به وسیلۀ همین قرآن خون به جگر امام زمان خواهند کرد. لذا اینکه به وسیلۀ اخلاق بخواهند در مقابل دین و تقوا بایستند کاملاً طبیعی است.(چون اخلاق به نوعی رقیب تقوا محسوب می‌شود و در کنار تقوا قابل طرح است.)

محور تمام دستورات الهی ، تقواست/ تقوا، حقیقت واحدی که همۀ خوبی‌ها را در دل خود دارد

* ما آن‌قدر از تقوا فاصله گرفته‌ایم که لازم است یک مرور مجدد بر روی این مفهوم بسیار کلیدی انجام دهیم. خداوند به جای اینکه ما را به امور متعددی فراخواند و دستورات متعددی به ما بدهد که باعث سردرگُمیِ ما شود، یک دستور واحد به ما داده است که محور و اساس همۀ دستورات است و آن امر به تقواست. اگر به ما گفته می‌شد که شما باید به طور جداگانه بر روی حسادت، تکبر، ریا، تنبلی و بسیاری از رذایل خود کار کنید، طبیعتاً به ندرت کسی زیر بار این تکالیف می‌رفت. اما خداوند یک حقیقت واحد را که همۀ خوبی‌ها را در دل خود دارد، به ما امر فرموده است و این وحدانیت به لحاظ تربیتی بسیار مهم است. چرا که ما برای خودسازی خیالمان راحت است که با موضوعات و مفاهیم متعددی مواجه نیستیم بلکه فقط با یک موضوع واحد به نام «تقوا» مواجه هستیم. البته ممکن است این مفهوم در شرایط مختلف شکل خاصی پیدا کند اما یک حقیقت بیشتر نیست.

الف) مفهوم «تقوای فطری»/ تقوا یعنی محافظت از زیبایی‌های روحی خود که خداوند به آن سوگند یاد کرده است

*   اولین معنای تقوا این است که انسان از زیبایی‌های جان خود محافظت کند و این هم نوعی الهام فطری است و به آن «تقوای فطری» می‌گوییم؛ به این معنا که خداوند در ابتدا یک نفس پاک و با ارزش به انسان داده است و لازم است که انسان ارزش و قیمت این روح پاک خود را بداند و آن را حفظ نماید: «وَ نَفْسٍ وَ مَا سَوَّئهَا* فَأَلهَْمَهَا فجُُورَهَا وَ تَقْوَئهَا»(شمس/7و8) خداوند به جان آدمی قسم می‌خورد و به آن چه که این نفس را در اوج تعادل و زیبایی قرار داده است. خداوند در ادامه می‌فرماید که «به او فجور و تقوای او را الهام کرد.». فجور به هر چیزی گفته می‌شود که خدشه ایجاد کند و لطمه بزند. یعنی برخی امور هستند که به روح زیبای انسان لطمه وارد می‌کنند و خداوند به انسان الهام کرده است که باید از خود محافظت کند چرا که برخی امور به او لطمه می‌زنند. 

*    انسان اگر به خودش رجوع کند می‌فهمد چه چیزهایی به جان زیبای او لطمه وارد می‌کند. حتماً دیده‌ایم که وقتی کسی کار بدی انجام می‌دهد، خودش هم ناراحت می‌شود و لذا طبیعی است که خداوند از ما انتظار داشته باشد که وقتی می‌خواهیم عمل زشتی مثل غیبت را انجام دهیم، این الهام فطری جلوی ما را بگیرد.

*   کسی که می‌خواهد با تقوا باشد باید در درجۀ اول خودش را قیمتی بداند و به ارزش بالای خود واقف باشد. انسان باید به زیبایی‌های وجود خود نگاه کند و بفهمد که چقدر قیمت دارد. امیرالمؤمنین (ع) می‌فرمایند: «خدا رحمت کند کسی را که قدر و قیمت خود را بشناسد؛ رَحِمَ اللَّهُ امْرَأً عَرَفَ قَدْرَ».(غررالحکم/233) اگر کسی یک میلیارد پول به همراه داشته باشد معمولاً برای حفظ آن با تمام وجود مراقبت می‌کند، اما از جان و روح زیبا و باارزشی که خداوند به او داده است غافل است و از آن محافظت نمی‌کند. تقوا یعنی همین محافظت از جان نورانی که خداوند به آن سوگند یاد کرده است.

ب) مفهوم «تقوای الهی» 

*   اینکه انسان بفهمد قیمت دارد و در جهت حفظ خود تلاش کند، اصل و ریشۀ تقواست اما این اولین مرتبۀ تقواست که به آن تقوای فطری و غیراکتسابی می‌گوییم. مرتبۀ دیگر تقوا، تقوای الهی است. آن جا که خداوند می‌فرماید «اتقوا الله» منظور همین نوع تقواست. خداوند مهربان برای اینکه ما روح با ارزش خود را ضایع و تباه نکنیم خودش را واسطه قرار می‌دهد.

* خداوند، مهربانانه پادرمیانی می‌کند و خود را وسط می‌اندازد و می‌گوید: «اگر قیمت جان باارزش خودت را نمی‌دانی و خودت را حفظ نمی‌کنی، به خاطر من خودت را حفظ کن، برای من مراقب خودت باش، با برنامۀ من خودت را حفظ کن...» این معنای «اتقوا الله» است. یعنی اگر ارزش‌های وجودی خودت باعث نمی‌شود که خودت را حفظ کنی حالا به خاطر من خودت را حفظ کن. البته گاهی نیز خداوند به بعضی‌ها می‌گوید: «اتقوا النار» یعنی به خاطر اینکه به جهنم نروید خودتان را حفظ کنید.

انتهای پیام/

   


دنیای موبایل و کامپیوتر؛
تمایل تنها 10 درصد کاربران به خرید رایانه لوحی با ویندوز 8

خبرگزاری فارس: شرکت تحقیقاتی Forrester Research بر اساس نتایج حاصل از یک مطالعه جدید اعلام کرد که امید مایکروسافت برای تسخیر بازار جهانی رایانه‌های لوحی به کمک سیستم‌عامل ویندوز 8 فقط یک خوش‌بینی خواهد بود.

خبرگزاری فارس: تمایل تنها 10 درصد کاربران به خرید رایانه لوحی با ویندوز 8

به گزارش فارس به نقل از الکترونیستا، در بررسی جدید این مرکز تحقیقاتی نزدیک 2 هزار کاربر آمریکایی مورد مطالعه قرار گرفتند و تنها 10 درصد آن‌ها اعلام کردند که از زمان ورود رایانه‌های لوحی مبتنی بر ویندوز 8 آن‌ها را خریداری خواهند کرد.
همچنین از بین افراد شرکت کننده در این نظرسنجی تنها 10 درصد خاطرنشان ساختند که تمایل به خرید رایانه لوحی PlayBook بلک‌بری دارند که البته 16 درصد هم اعلام کردند قصد خرید رایانه لوحی TouchPad اچ‌پی را دارند.
در این میان اپل همچنین تولیدکننده محبوب‌ترین رایانه لوحی جهان لقب گرفت و 61 درصد کاربران اعلام کردند که قصد خرید این محصول را دارند. شرکت بعدی در زمینه تولیدکننده محبوب‌ترین رایانه لوحی جهان آمازون بود که 24 درصد کاربران را به خود اختصاص داد. 
شرکت‌های سامسونگ، سونی و دل نیز به ترتیب صاحب 21، 13 و 12 درصد این بازار شدند.
شرکت مایکروسافت امیدوار است بسیاری از شرکت‌های الکترونیکی از جمله ال‌جی، موتورولا و توشیبا که در مجموع 9 درصد این بازار را در
اختیار دارند و به کمک سیستم‌عامل اندروید نتوانسته‌اند در بازار موفقیتی به دست آوردند را نیز در اختیار بگیرد و سیستم‌عامل ویندوز 8 را در نسل جدید رایانه‌های لوحی آن‌ها ارایه دهد.
انتهای پیام/ح

   


حامد کرزی خواهان تغییر در ترکیب شورای عالی صلح افغانستان شد

خبرگزاری فارس: رئیس جمهور افغانستان در دیدار با اعضای شورای عالی صلح ضمن تأکید بر تداوم گفت‌وگوهای صلح، خواهان تغییر در ترکیب این شورا شد.

خبرگزاری فارس: حامد کرزی خواهان تغییر در ترکیب شورای عالی صلح افغانستان شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، حامد کرزی در این دیدار با اعضای شورای عالی صلح، بیان داشت: تلاش اعضای شورای عالی صلح برای ایجاد ثبات در افغانستان، به این شورا در داخل و خارج کشور، اعتبار بخشید.
 
دفتر ریاست جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: حامد کرزی در مورد رئیس آینده شورای عالی صلح افغانستان، گفت: باید شخصیتی ملی و متنفذ در راس این شورا قرار بگیرد.
 
در بیانیه دفتر ریاست جمهوری افغانستان تصریح شده است: در دیدار حامد کرزی با اعضای شورای عالی صلح افغانستان در مورد تصریح روند صلح، ایجاد تغییرات در ترکیب شورای عالی صلح و گسترش فعالیت‌های شورا در ولایات، بحث و گفت‌وگو صورت گرفت.
 
بر اساس این گزارش، ضرورت همکاری صادقانه پاکستان در فراهم کردن زمینه مذاکره با مخالفان، نقش کشور‌های منطقه و جامعه بین‌المللی در روند صلح، ایجاد مرکز تماس با مخالفان، افزایش نقش متنفذین، بزرگان و علمای دینی در روند صلح و دعوت مخالفان برای مذاکره، از دیگر موضوعاتی بودند که در این دیدار بررسی شد.
 
اعضای شورای عالی صلح افغانستان با اشاره به این که روند صلح باید به رهبری افغان‌ها ادامه یابد، تأکید کردند: کشورهای خارجی تنها در ایجاد تسهیلات برای مذاکرات همکاری کنند.
 
پس از ترور استاد ربانی رئیس شورای عالی صلح افغانستان در 29 شهریورماه، فعالیت‌های این شورا به حالت رکود درآمد.
 
حامد کرزی حدود 2 ماه پیش در نشستی با رهبران جهادی و اعضای شورای عالی صلح، خواهان تغییر در روند گفت‌وگوهای صلح با مخالفان شد.
 
وی در آن زمان خطاب به حاضران، گفت: از آنجا که مخالفان دولت، آدرس مشخصی (مرکز تماس) ندارند، از این پس، با پاکستان مذاکره خواهند کرد.
 
چند روز پیش "محمد معصوم استانکزی" رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح نیز در گفت‌وگو با رسانه‌های خارجی بیان داشت: روند گفت‌وهای صلح با مخالفان مسلح دولت، به قوت ادامه خواهد یافت.
 
برخی تحلیل‌گران معتقد هستند که دیدار روز گذشته حامد کرزی با اعضای شورای عالی صلح افغانستان، بی ارتباط با برگزاری "کنفرانس بن‌دوم" نیست.
 
به نظر آنان، دولت افغانستان تلاش دارد تا حمایت بزرگان و شخصیت‌های افغان را از کنفرانس بن‌دوم جلب کند.

کنفرانس بن‌دوم 14 آذرماه به هدف بررسی موضوعات افغانستان از جمله واگذاری مسئولیت‌های امنیتی به افغان‌ها و جستجوی راه‌های رسیدن به صلح، در آلمان برگزار می‌شود.
 
در این کنفرانس، نمایندگان بیش از 100 کشور و نهادهای بین‌المللی حضور خواهند داشت.
 
انتهای پیام/م

   


معرفی مدل جدید گوشی هوشمند سامسونگ

پنجشنبه 10 آذر 1390 نویسنده: مینا ب |

دنیای موبایل و کامپیوتر؛
معرفی مدل جدید گوشی هوشمند سامسونگ

خبرگزاری فارس: شرکت سامسونگ که به واسطه سری محصولات Galaxy خود شهرت جهانی به دست آورده قرار است سری آتی گوشی‌های هوشمند خود در این خانواده را با نام Sleek روانه بازار کند.

خبرگزاری فارس: معرفی مدل جدید گوشی هوشمند سامسونگ

به گزارش فارس به نقل از فوزیبِل، بر اساس مدارک و اسناد موجود برای تولید این محصول، دستگاه الکترونیکی Galaxy Sleek می‌تواند گوشی هوشمند رایانه لوحی و یا محصولی با قابلیت هر دو دستگاه یاد شده باشد. زیرا در مدارک رسمی موجود برای تولید انبوه این محصول امکانات و قابلیت‌های گوشی‌های هوشمند و رایانه‌های لوحی آورده شده است.
هنوز هیچ شایعه یا خبر موثقی در این زمینه منتشر نشده است تا مشخص شود Sleek سامسونگ چه نوع دستگاهی خواهد بود. در اسناد به دست آمده نیز مشخصات دقیق‌تر این محصول اعلام نشده است.
با این وجود کارشناسان اعلام کرده‌اند که این محصول در خانواده گوشی‌های متوسط سامسونگ که با نام Galaxy S شناخته می‌شوند، روانه بازار خواهد شد.
گفته شده است که روی این محصول نسخه 4 سیستم‌عامل اندروید نصب است و مشخصات آن شباهت زیادی به گوشی هوشمند Galaxy Nexus محصول مشترک سامسونگ و گوگل دارد. قرار است سامسونگ تا پایان سال جاری میلادی این دستگاه الکترونیکی همراه را به صورت
رسمی معرفی کند.
انتهای پیام/ح

 

   


جمعیت وفاق ملی:
بحران بحرین تنها با تشکیل دولت نجات ملی قابل حل است

خبرگزاری فارس: جمعیت وفاق ملی بحرین اعلام کرد که بحران در این کشور تنها با برکناری دولت کنونی و تشکیل دولت نجات ملی قابل حل است.

خبرگزاری فارس: بحران بحرین تنها با تشکیل دولت نجات ملی قابل حل است

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری جمعیت وفاق اسلامی بحرین، این جمعیت در بیانیه‌ای به برکناری دولت کویت تنها چند ساعت بعد از اعتراضات مردمی در این کشور اشاره و اعلام کرد که این پیامی برای مقامات بحرینی دارد که با وجود شهادت 46 نفر در اعتراضات مسالمت آمیز مردمی به دست نیروهای امنیتی و تخریب ده‌ها مسجد و بازداشت بیش از 3 هزار نفر همچنان به قدرت چنگ زده‌اند. این در حالی است که از 9 ماه پیش مردم این کشور خواستار برکناری دولت هستند، اما این دولت همچنان قدرت را با خودکامگی و خونریزی در دست دارد.

الوفاق در بیانیه خود تاکید کرد که خواسته قطعی بیشتر گروه های سیاسی و ملت بحرین بعد از افشای رسوایی های این دولت بر اثر گزارش کمیته حقیقت یاب این است که دولت استعفا داده و دولت انتقالی در کشور ایجاد شود، این در حالی است که این گزارش نیز در مورد قربانیان انصاف را رعایت نکرده و به تمام تجاوزهایی که در بحرین روی داده، اشاره نکرده است، این گزارش همچنین بخش زیادی از ظلم ها و تجاوزات دولت را نادیده گرفته اما با این حال هم ابعاد زشتی از ظلم و شکنجه و تبعیض و تخریب وحدت ملی از سوی دولت این کشور و هدف قرار دادن منظم شهروندان را نشان می دهد.

بیانیه مذکور تاکید کرد که در سطوح حقوقی، سیاسی، اقتصادی و توسعه ای و تمامی ابعاد مختلف زندگی نمی توان مشکلات بحرین را جز در سایه برکناری دولت کنونی و تشکیلات دولت نجات ملی حل کرد، در دولت نجات ملی ملت بحرین باید در تشکیل دولت منتخب نقش داشته باشند.

این بیانیه تاکید کرد که با وجود عدم فراگیر و جامع بودن گزارشی بسیونی، این گزارش نشان داد که جنایت های دولت بحرین علیه ملت غیر قابل تصور است، الوفاق تاکید کرد که جامعه جهانی در مقابل مسئولیتی فراموش نشدنی در قبال بحرین قرار دارند.

الوفاق خاطرنشان کرد که راهکارهای صوری برای حل بحران که از سوی دولت ارائه می شود تنها عمق استبداد و دیکتاتوری را در کشور افزایش می دهد، آنچه از تشکیل کمیته های غیرقانونی داخلی برای پیگیری گزارش کمیته حقیقت یاب رخ داده، نشان میدهد که اوضاع بحرین رو به عقب دارد و بهبود نخواهد یافت و خفقان و آشوب در خیابان‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام/++

   


روزنامه آلمانی عنوان کرد:
تغییر در قرارداد لیسبون، آخرین دستاویز مقامات اروپا برای نجات از بحران یورو

خبرگزاری فارس: یک روزنامه آلمانی در گزارشی نوشت که سران اروپایی با ایجاد تغییرات در پیمان لیسبون قصد دارند تا از آن به عنوان آخرین راهکار برای نجات اروپا از بحران مالی فراگیر استفاده کنند.

خبرگزاری فارس: تغییر در قرارداد لیسبون، آخرین دستاویز مقامات اروپا برای نجات از بحران یورو

به گزارش فارس به نقل از روزنامه آلمانی "تاگس‌اشپیگل"، کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیمان لیسبون را در سال 2009 میلادی در شرایطی به تصویب رساندند که مدتها در زمینه چگونگی مفاد آن اختلاف‌نظر وجود داشت.سران سیاسی، این اتحادیه هدف از تصویب این پیمان را تعیین سرنوشت و آینده اروپا در قرن بیست‌و یکم و ایجاد تحولی نوین در اتحادیه اروپا اعلام کرده بودند.

این روزنامه آلمانی نوشت که در حالی که هنوز کمتر از 2 سال از تصویب و اجرایی شدن این قرار داد نگذشته است، گسترش و تشدید بحران مالی در اتحادیه اروپا بار دیگر توجهات سران این اتحادیه را به این قرارداد جلب کرده است به طوری که می‌خواهند با ایجاد تغییراتی در آن راه فراری از بحران اقتصادی موجود بیابند.

بر اساس این گزارش، این طور به نظر می رسد که تا به حال تلاشهای سیاستمداران اروپایی برای مهار بحران مالی و مدیریت بر شرایط آشفته ایجاد شده در اتحادیه تاثیری نداشته و این بحران با گذشت زمان قربانیان بیشتری گرفته است به طوری که دومینوی سقوط کشورهای اروپایی در پرتگاه رکود اقتصادی همچنان ادامه دارد.
اعتراضات گسترده ای که در بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله انگلیس، پرتغال، ایتالیا و فرانسه و دیگر کشورهای بحران زده اروپایی علیه سیاست حاکمان و نابرابریهای اجتماعی این روزها در حال رخ دادن است و خبرهای آن در رسانه های گوناگون منعکس می‌شود حاکی از آن است که شهروندان اروپایی دیگر تحمل شرایط موجود را ندارند.

در این گزارش آمده است که در چنین شرایطی رهبران سیاسی در اتحادیه اروپا یعنی آلمان و فرانسه بر آن شده اند تا این بار از راه ایجاد تغییراتی در پیمان لیسبون فشار بیشتری بر کشورهایی که از دید آنها نقش بیشتری در ایجاد و تشدید بحران به وجود آورند.
از این رو "آنگلا مرکل" صدر اعظم آلمان طی توافقی که با "نیکلا سارکوزی"رئیس جمهوری فرانسه صورت داده و طرح ایجاد تغییر در پیمان لیسبون به منظور به وجود آوردن فشار بیشتر بر کشورهای بحران زده اروپایی را در دستور کار خود قرار داده است. اما با این حال هنوز مشخص نیست که آیا چنین برنامه‌ای آنگونه که صدر اعظم آلمان آن را تصور می‌کند محقق خواهد شد یا نه؟
ضمن اینکه وضعیت آشفته بازارهای مالی بحثها درباره ایجاد تغییرات در پیمان لیبسبون را داغ کرده است.

این روزنامه آلمانی همچنین به افزایش بی‌سابقه بهره‌ وامهای کشورهای ایتالیا و بلژیک در چند روز گذشته اشاره کرده و نوشت : خطر از هم پاشیده شدن منطقه ارزی یورو کشورهای عضو این منطقه را شدیدا تحت فشار قرار داده است و آنها باید به بازارهای مالی مدارکی را ارائه دهند مبنی بر اینکه وضعیت آشفته بدهی های خود را مهار می کنند.
این در حالی است که پیش از این "هرمن وان رومپوی" رئیس اتحادیه اروپا در نشست بروکسل پیشنهادهایی را برای تغییر قرارداد لیسبون به منظور مهار بحران مالی ارائه داد.

رومپوی همچنین از پایان اکتبر گفتگوها و مذاکرات ویژه‌ای را به منظور ایجاد این تغییرات در پایتخت های کشورهای اروپایی ترتیب داده است. در این راستا وزیر اقتصاد آلمان نیز پیشنهادهایی را  ارائه داده که به گفته دیپلماتهای اروپایی به عنوان سناریوی ممکن در دست بررسی قرار گرفته است. این در حالی است که دیپلماتهای اروپایی درباره تصویب این طرحها در پارلمان اروپا ابراز شک و تردید کرده اند.
به نوشته این روزنامه آلمانی، همچنین مشخص نیست که آیا تغییرات در پیمان لیسبون که به ویژه آلمان در این راستا تلاش می‌کند در میان 27 عضو اتحادیه اروپا  به تصویب می‌رسد یا در پایان تنها به صورت یک قرار داد میان کشورهای عضو منطقه یورو مورد بحث قرار خواهد گرفت.

بر اساس اطلاعات وزارت اقتصاد آلمان، این تغییرات در پیمان لیسبون به منظور ایجاد فشار بیشتر بر کشورهای بحران زده اروپایی برای پایبندی به وعده های خود در مهار بدهی‌ها انجام می‌شود. بر اساس این تغییرات در آینده باید یک کمیسر ارزی در اتحادیه اروپا باید این اختیار را داشته باشد که تصویب بودجه دولتهای بدهکار در اتحادیه اروپا را در صورت عدم پایبندی به تعهدات خود، مورد موافقت قرار ندهد.

تاگس‌اشپیگل نوشت که به این ترتیب، در حالی که هنوز مدت زیادی از اجرایی شدن پیمان لیسبون که جایگزینی برای قانون اساسی واحد اروپایی و در اصل توافق نامه‌ای برای ایجاد یک کشور واحد اروپایی بوده نگذشته است، بحثها درباره ایجاد تغییرات در این پیمان به منظور مهار بحران مالی، این اتحادیه را در معرض خطر گسست  بیشتر قرار داده است که مجموعه این عوامل به اهداف مورد نظر این پیمان و قرار داد مهم خدشه وارد کرده است.

انتهای ‌پیام/ط.ص

   


پلیس لس‌آنجلس 200 فعال جنبش وال استریت را دستگیر کرد

خبرگزاری فارس: پلیس شهر لس آنجلس در ایالت کالیفرنیای آمریکا روز گذشته بیش از 200 معترض فعال جنبش اشغال وال استریت را دستگیر کرد .

خبرگزاری فارس: پلیس لس‌آنجلس 200 فعال جنبش وال استریت را دستگیر کرد

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از آسوشیتد پرس پلیس لس آنجلس دستگیری فعالان جنبش اشغال وال استریت را زمانی آغاز کرد که آنها حاضر نشدند ناحیه ای در اطراف تالار شهرداری لس آنجلس را ترک کنند.
معترضان جنبش اشغال وال استریت طی هفته های اخیر در این محل اردو زده بودند و چادرهای زیادی را برپا کرده اند . مقامهای شهرداری و پلیس لس آنجلس به بهانه نگرانی نسبت به گسترش بزهکاری بهداشت عمومی و آسیب رسیدن به ساختمان شهرداری ادامه این اجتماع را غیر قانونی اعلام کردند و برای برچیدن چادرهای معترضین دست به کار شدند .
حمله به معترضان در شهر لس آنجلس پس از آن صورت گرفت که پلیس شهر فیلادلفیا در شرق امریکا اردوگاه مشابهی از معترضین را تخلیه کرد. به این معترضین در هر دو شهر تا یکشنبه پیش مهلت داده شده بود  اردوگاه ها را تخلیه کنند.   
انتهای پیام /ح

   


رتبه اعتباری 15 بانک اروپایی و آمریکایی کاهش یافت

خبرگزاری فارس: موسسه رتبه بندی "استاندارد پورز" رتبه اعتباری 15 بانک بزرگ اروپایی و آمریکایی را کاهش داد

خبرگزاری فارس: رتبه اعتباری 15 بانک اروپایی و آمریکایی کاهش یافت

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از آسوشیتد پرس، موسسه اس اند پی در تازه ترین گزارش خود رتبه اعتباری 15 بانک بزرگ و معروف اروپا و آمریکا را یک رتبه کاهش داده تا نگرانیهای جهانی نسبت به تشدید بحران مالی جهان افزایش یابد .
بر اساس این گزارش موسسه اس اند پی در این گزارش رتبه اعتباری بانکهایی مثل بارکلی لندن اچ اس بی سی جی پی مورگان سیتی گروپ را کاهش داده است . بر این اساس این موسسه رتبه بندی رتبه اعتباری دو بانک چینی را نیز یک رتبه افزایش داده است .
موسسه استاندارد پورز در این گزارش نسبت به کاهش رتبه اعتباری بانکهای بزرگ اروپا و آمریکا طی ماههای آینده نیز هشدار داده است .
بحران بدهی و کسری بودجه منطقه یورو تاثیر منفی زیادی بر اعتماد سرمایه گذاران بین المللی به بازارهای مالی اروپا داشته است پس از انتشار گزارش موسسه اس اند پی ارزش سهام بسیاری از بانکهای اروپایی و آمریکایی با کاهش روبرو شده است .
انتهای پیام/ح

   


تازه‌های وب و اینترنت؛
توصیه‌های جدید مک‌آفی برای حفظ امنیت کاربران

خبرگزاری فارس: شرکت مک آفی اعلام کرده شرکت های تجاری و نهادهای دولتی با رعایت چند نکته می توانند ایمنی خود و داده هایشان را تضمین کنند.

خبرگزاری فارس: توصیه‌های جدید مک‌آفی برای حفظ امنیت کاربران

به گزارش فارس به نقل از پی سی ورلد، این شرکت معتقد است با توجه به افزایش استفاده از وسایل الکترونیک سیار برای انجام امور مختلف آگاهی از تهدیدهای فزاینده در این زمینه هم ضروری است و شرکت ها باید سیاست گذاری های شفافی در این زمینه انجام دهند تا در صورت سرقت یا مفقود شدن این وسایل امنیتشان به خطر نیفتد.
اعمال سیاست گذاری یکپارچه و جامع برای همه کارکنان و ملزم کردن آنها به اجرای این سیاست یکی از مهم ترین نکته هایی است که باید مورد توجه قرار بکیرد.
ارزیابی دقیق از ریسک ها و خطرات موجود و برنامه ریزی برای مقابله با آنها نکته مهم دیگری است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
همچنین سیاست گذاری های یاد شده به خصوص در زمینه استفاده از اینترنت و وسایل کاری همراه باید سالی یک بار به روز شود تا جلوی تهدیدات ناخواسته گرفته شود.
تدوین سیاست ها با توجه به سیستم عامل ها و پلاتفورم های مختلف مورد استفاده و نقاط ضعف و قوت هر کدام نکته دیگری است که مک آفی بر آن تاکید کرده است.
در این زمینه باید به تفاوت شرایط دولت ها، شرکت های خصوصی بزرگ، کوچک و متوسط هم توجه شود.
اعمال سریع به روزرسانی ها و وصله های متعدد عرضه شده از سوی شرکت های مختلف هم نکته کلیدی دیگری است که مک آفی مورد اشاره قرار داده است.
انتهای پیام/ح

   


درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic